Willis wijst op geopolitieke en AI-risico’s als belangrijkste aandachtspunten voor D&O-verzekeringen

 

Geopolitieke risico’s zijn sterk gestegen in het meest recente onderzoek van Willis naar aansprakelijkheidsverzekeringen voor bestuurders en commissarissen (D&O), terwijl toezicht op AI een steeds grotere zorg wordt voor bestuursraden.

Volgens Willis staan ​​geopolitieke risico’s en risico’s gerelateerd aan kunstmatige intelligentie (AI) bovenaan de lijst met aandachtspunten voor bestuurders en commissarissen wereldwijd.

Uit het ‘Directors and officers liability insurance survey’uitgevoerd in samenwerking met Reed Smith, blijkt dat 59% van de bestuurders en commissarissen geopolitieke risico’s nu als zeer belangrijk of extreem belangrijk beschouwt voor hun organisatie.Willis meldt dat geopolitieke risico’s zijn doorgedrongen tot de top zeven van wereldwijde risico’s voor aansprakelijkheidsverzekeringen voor bestuurders en commissarissen (D&O), een stijging ten opzichte van de 15e plaats vorig jaar van de 30 onderzochte risico’s.AI is ook hoger op de risicoagenda gekomen: 56% van de respondenten wereldwijd beschouwt het als een zeer of extreem belangrijk risico, een stijging van vijf procentpunten.

Noord-Amerika

De bezorgdheid is het grootst in Noord-Amerika, waar 71% van de respondenten AI als een zeer of extreem belangrijk risico voor bestuurders en commissarissen beschouwt. Willis geeft  aan dat de belangrijkste wereldwijde zorgen met betrekking tot AI bestaan ​​uit door AI gegenereerde fouten en misinformatie (50% van de respondenten), door AI mogelijk gemaakte fraude en social engineering (40%) en het strategisch nalaten om AI te implementeren (38%).

Slechts 55% van de respondenten geeft  aan te geloven dat hun bestuursleden over de nodige vaardigheden en kennis beschikken om effectief toezicht te houden op de implementatie van AI.

Complexere risico-omgeving

Angus Duncan, global directors and officers coverage specialist  bij Willis: “De resultaten van het onderzoek van dit jaar bevestigen wat we vaak van klanten horen: besluitvormers binnen bedrijven worden geconfronteerd met een steeds complexere en gelaagde risico-omgeving. Hoewel traditionele risico’s zoals naleving van regelgeving, gezondheids- en veiligheidskwesties en financieel beheer voorop blijven staan, komen er nieuwe risico’s bij. Cyberdreigingen, dataverlies en kunstmatige intelligentie zijn in diverse sectoren en regio’s als belangrijkste aandachtspunten genoemd, en voor het eerst geldt dit ook voor geopolitieke risico’s.”

Gezondheid en veiligheid blijven een belangrijk aandachtspunt, met name in de industriële, transport- en energiesector, waar tussen de 82% en 89% van de respondenten dit als een belangrijk risico noemt. Willis geeft aan dat organisaties over het algemeen van mening zijn dat hun D&O-verzekering toereikend is, hoewel het vertrouwen in de reikwijdte groter is dan in de financiële limieten.

Andere uitkomsten

Zo’n 77% van de respondenten geeftaan vertrouwen te hebben in de reikwijdte van hun D&O-verzekering, tegenover 73% die vertrouwen heeft in de financiële limieten. Uit het onderzoek blijkt ook dat 62% van de organisaties hun bestuurders en commissarissen volledig vrijwaart volgens de wet, een lichte daling ten opzichte van 64% vorig jaar.

Risico’s in de toeleveringsketen en met betrekking tot derden blijven belangrijke aandachtspunten voor operationele veerkracht.Willis geeft aan dat 39% van de respondenten de toegenomen risicoblootstelling als gevolg van derden of knelpunten in de toeleveringsketen als hun grootste uitdaging voor operationele veerkracht beschouwt.

Problemen met de toeleveringsketen behoorden tot de zeven belangrijkste aandachtspunten voor organisaties in de sectoren gezondheidszorg, industrie, energie en nutsvoorzieningen, transport en detailhandel.

Klimaatverandering is in de meeste regio’s uit de top zeven van risico’s verdwenen.Diversiteit, gelijkheid en inclusie zijn ook lager op de wereldwijde risicoagenda komen te staan: 52% van de respondenten beschrijft het als zeer of extreem belangrijk, vergeleken met 59% in 2025.

Duncan zegt dat onderling verbonden risico’s risicomanagement en -bescherming belangrijker maken voor besturen. “Naarmate risico’s meer met elkaar verweven raken en moeilijker te voorspellen zijn, zijn robuust risicomanagement en adequate bescherming essentieel om organisaties in staat te stellen met onzekerheid om te gaan, weloverwogen strategische beslissingen te nemen en duurzame groei te realiseren. In deze context wordt een proactieve en geïntegreerde benadering van risico’s een concurrentievoordeel.”

Het rapport kan here worden gedownload.