Bedrijven die aantonen dat ze over een robuust ESG-raamwerk beschikken, maken meer kans op betere voorwaarden bij de aanschaf van bestuurdersaansprakelijkheidsverzekeringen, zo blijkt uit een marktinventarisatie van vakblad Commercial Risk.
.
De verwachting is dat ESG-gerelateerde onderwerpen de komende jaren steeds meer invloed zullen hebben op D&O risico’s en schades, nu de druk toeneemt door toenemende regelgeving en meer rechtszaken op gebieden als klimaatverandering, duurzaamheid, diversiteit, biodiversiteit en mensenrechten.De eisen inzake informatieverstrekking worden strenger, terwijl beleggers, consumenten en regelgevers meer bereid zijn om onjuiste of misleidende beweringen over milieu en duurzaamheid, bekend als greenwashing, aan te vechten.
Simon Konsta, partner bij advocatenkantoor Clyde & Co, meent dat greenwashing een aanzienlijke risicopost kan gaan vormen als bedrijven niet op de hoogte blijven van het nationale en wereldwijde ESG-beleid en de regelgeving.
“D&O verzekeringen zullen in de toekomst waarschijnlijk een van de businesslines zijn die het meest te maken krijgt met klimaatgeschillen. De plichten van bestuurders in verband met klimaatrisico’s evolueren en de zorgvuldigheidsnormen stijgen. Er zijn al voorbeelden van klimaatclaims die zijn ingediend tegen fiduciaires voor beleggingsbeslissingen, openbaarmakingen of klimaatriskmanagement.
Volgens Rebecca Lowe, senior underwriter, commercial financial lines bij QBE Europe, is de aandacht van verzekeraars voor ESG toegenomen als gevolg van de toenemende rapportage-eisen en het potentieel voor claims.”D&O is typisch breed in de dekking die wordt aangeboden, dus risico’s gerelateerd aan ESG en greenwashing zijn zeker een probleem voor de D&O markt. Senior leaders worden in toenemende mate op alle gebieden ter verantwoording geroepen. Het niet halen van ESG-doelstellingen en governance zal leiden tot rechtszaken of regelgevende actie,” zei ze.
.
QBE gaat in gesprek met haar klanten om inzicht te krijgen in hun ESG-doelstellingen en hoe deze zullen worden bereikt, aldus Lowe. “Het kunnen aantonen van de concrete stappen die genomen zullen worden, geeft het vertrouwen dat de doelstellingen realistisch en haalbaar zijn. Bovendien toont de naleving van de rapportage-eisen door klanten verder aan dat er sprake is van goed ondernemingsbestuur, wat cruciaal is voor de blootstelling aan D&O risico’s.”
En verzekeraars kijken steeds vaker naar ESG-risico’s naast de traditionele governance als onderdeel van het acceptatieproces, aldus Adrian Jenner, hoofd D&O en cyber in Londen voor Zurich Insurance. “Het vermogen om goed ESG-riskmanagement aan te tonen, zal worden weerspiegeld in de voorwaarden die D&O-verzekeraarss aan verzekerden aanbieden.”.
Er zou een verband moeten zijn tussen goed ESG-riskmanagement en minder en minder zware D&O-schades en dit kan leiden tot preferentiële voorwaarden voor klanten met sterke ESG-raamwerken en -toezeggingen. Wat belangrijk is, is dat, zodra bedrijven ESG-gerelateerde doelen en bekendmakingen maken, ze een realistisch plan hebben en de juiste stappen nemen om deze doelen te bereiken,” aldus Jenner.
Marsh kondigde in juni een nieuw wereldwijd D&O verzekeringsinitiatief aan dat bedrijven met “superieure ESG-raamwerken” in staat stelt om dekkingsverbeteringen te ontvangen. Marsh zei dat de stap duidt op een “grotere bereidheid” onder D&O-verzekeraars underwriters om organisaties met een sterk ESG-risicobeheer te erkennen.
Verzekeraars proberen te innoveren rond ESG, zegt Alex Davies, plaatsvervangend hoofd van de afdeling bestuurdersaansprakelijkheid, London Market Insurance bij Sompo International.”Het [Marsh] initiatief, waar een aantal toonaangevende D&O verzekeraars waaronder Sompo International aan deelnemen, signaleert een grotere bereidheid onder verzekeraars om organisaties met een sterk ESG-risikmanagement te erkennen als betere risico’s,” zeg Davies.
Sompo International heeft zich ook aangesloten bij een initiatief voor in het Verenigd Koninkrijk gevestigde beursgenoteerde bedrijven dat zal aanbieden om de kosten van verdediging te dekken als bedrijven een bepaalde ESG-rating krijgen van de Marsh ESG-tool. “Het gaat erom goede actoren aan te moedigen, innovatief te zijn rond de formuleringen die ze aanbieden. Als we een soort methodologie kunnen gebruiken om bedrijven te vergelijken, kunnen we goede bedrijven aanmoedigen met betere voorwaarden”, aldus Davies.
De ESG-openbaarmaking komt bovenop de al zwaardere nalevingslast voor bestuurders en directeuren, vervolgde hij. “De hele markt heeft de afgelopen tien jaar een enorme toevloed van claims gezien – veel daarvan in verband met openbaarmakingen – dus verzekeraars hebben daarvan geleerd en zijn voorzichtiger geworden rond openbaarmakingsverplichtingen,” zei hij. “Dit betekent dat ESG nu een agendapunt is bij elke klantenvergadering en elk gesprek met de makelaar. Verzekeraars moeten zich ervan bewust zijn dat er voor sommige van deze kwesties geen pasklare oplossing bestaat; er zijn nuances tussen verschillende landen en verschillende sectoren,” voegde hij eraan toe.”Makelaars vragen nu naar de zorgen van underwriters over ESG-kwesties, met name greenwashing.”
Bij elke klantbespreking wordt de kwestie nu op de een of andere manier erkend. Bestuurders en directieleden willen laten zien dat ze rekening houden met ESG-risico’s, dat ze die in hun registers hebben staan. En dit geldt voor alle sectoren. Ik zag onlangs een uitgeverij die naar haar milieu-impact keek – waar haar papier en inkt vandaan komen en wat haar koolstofimpact is,” zei hij.
En er is steeds meer ruimte voor rechtszaken naarmate de regels voor openbaarmaking internationaal toenemen en regelgevende agentschappen meer op elkaar worden afgestemd, zegt Davies.”Een interessante ontwikkeling voor Amerikaanse bedrijven komt van de uitspraak van het Hooggerechtshof over abortus in Amerika. Als reactie daarop nemen sommige bedrijven het op zich om hun voordelen voor hun werknemers te verbeteren. Ze denken misschien dat ze het juiste proberen te doen, maar zullen de aandeelhouders het daarmee eens zijn? Als zij niet geloven dat dit een goede investering is of het niet eens zijn met het principe, is er kans op een rechtszaak.”








