‘Property Insurance Tracker’ ABI:  Gemiddelde propertyclaim  bereikt recordbedrag van £ 10.000; hoge kosten bij alle soorten schadegevallen

Volgens de meest recente ‘Property Insurance Tracker’ van de Britse verzekeraarsorganisatie ABI bereikte de gemiddelde uitkering voor schade aan woningen en bedrijven in de maanden juli, augustus en september 2026 een recordbedrag van £ 10.000.

Hoewel het totale aantal schadeclaims voor woningen en bedrijven in dit kwartaal met 4% daalde tot 142.000, steeg het door verzekeraars uitgekeerde bedrag met 1% naar £ 1,5 miljard. Deze stijging is het gevolg van hogere herstelkosten in de gehele toeleveringsketen – door onder meer stijgende prijzen voor materialen en arbeid – en van extremer weer dat aanzienlijk zwaardere schade aan panden veroorzaakt.

De gemiddelde kosten voor schadeclaims bij ernstige gebeurtenissen, zoals brand, overstroming en verzakking, bleven gedurende de zomer onverminderd hoog. De gemiddelde claim voor brandschade aan een woning bereikte met £ 38.000 het op twee na hoogste kwartaalniveau ooit. De gemiddelde uitkering voor verzakkingsschade aan een woning bleef voor het tweede kwartaal op rij op een recordhoogte van £ 20.000 staan. De gemiddelde claim voor overstromingsschade aan een woning bedroeg £ 28.000; dit is iets lager dan in voorgaande kwartalen, maar het blijft de op twee na duurste schadecategorie.

 Recordaantal claims voor verzakking

Volgens het Britse weerinstituut Met Office was de zomer van 2026 de warmste zomer ooit in het Verenigd Koninkrijk. Deze langdurige periode van warm en droog weer verhoogde het risico op bodembewegingen, wat kan leiden tot verzakkingen. Verzekeraars aangesloten bij de ABI ontvingen tussen juli en september van dit jaar 13.000 nieuwe claims voor verzakkingsschade aan woningen. Dat is het hoogste aantal ooit; ter vergelijking: in dezelfde periode in 2025 waren dit er 8.000.

Huiseigenaren die zich zorgen maken over verzakking, doen er goed aan alert te zijn op bepaalde waarschuwingssignalen. Bij het opmerken van de volgende zaken is het volgens ABI raadzaam contact op te nemen met de verzekeraar en professioneel advies in te winnen:

  • Let op scheuren die breder zijn dan 3 mm – ongeveer de dikte van een muntstuk van £ 1 – aangezien deze nader onderzoek kunnen vereisen.
  • Wees extra alert op diagonale scheuren, zeker als deze aan de bovenzijde breder zijn dan aan de onderzijde.
  • Scheuren die het gevolg zijn van bodemverzakking ontstaan ​​vaak plotseling, in plaats van geleidelijk door normale slijtage.

Propertypremies  

De gemiddelde jaarpremie voor een woonverzekering bedroeg in het derde kwartaal van 2026 £329. Dit is gelijk aan het derde kwartaal van 2025, maar een stijging van £4 ten opzichte van het tweede kwartaal van dit jaar.

Voor gecombineerde polissen (opstal- en inboedelverzekering) ligt de gemiddelde jaarpremie nu op £389; dat is £3 meer dan in dezelfde periode vorig jaar en £6 meer dan in het tweede kwartaal van 2026.

Premies voor losse opstal- of inboedelverzekeringen zijn ten opzichte van vorig jaar gedaald. De premie voor een opstalverzekering daalde met £13 naar £310, terwijl de premie voor een inboedelverzekering met £7 afnam naar £118. Vergeleken met het vorige kwartaal steeg de premie voor een opstalverzekering met £1, terwijl de premie voor een inboedelverzekering gelijk bleef.

Chris Bose, Director of General Insurance and International Policy  bij ABI: “Het weer van dit jaar geeft een duidelijk beeld van wat we kunnen verwachten: hittegolven en stormen treffen gemeenschappen in het hele Verenigd Koninkrijk. Verzekeraars staan ​​klaar om mensen te helpen bij herstel en wederopbouw, maar er is meer actie nodig om schade überhaupt te voorkomen.

Deze recordbedragen tonen aan hoe ernstig de schade is die extreem weer inmiddels toebrengt aan gemeenschappen, en onderstrepen de noodzaak om de weerbaarheid te vergroten. Het is van cruciaal belang dat nieuwe woningen zo worden gebouwd dat ze bestand zijn tegen steeds vaker voorkomend extreem weer, en dat we gezamenlijk werken aan het verbeteren van de langetermijnweerbaarheid van onze woningen en bedrijven.”