Onderzoek Russell: Geopolitieke instabiliteit en economische vertraging vormen grote zorgen voor riskmanagers

Geopolitieke instabiliteit wordt gezien als een grote zorg voor riskmanagers van bedrijven, wat de volatiele aard van de afgelopen maanden onderstreept, zo blijkt uit een recent onderzoek van Russell getiteld “Quantifying the Need for Connected Risk Transfer”, dat werd uitgevoerd onder 33 leden van de Russell Working Group die bestaat uit riskmanagers die FTSE 100- en 250-bedrijven vertegenwoordigen.

Bijna zeven van de tien (69%) respondenten kiest geopolitiek risico als het risico dat hen het meest zorgen baart, uit een lijst met risico’s die cyber/digitaal, verstoring van de toeleveringsketen, klimaat/weer, bedrijfsonderbreking, zowel door immateriële als materiële schade.Interessant is dat van al deze risico’s geopolitieke blootstelling de grootste bedreiging vormt, maar het minst verzekerbaar is vanwege het ‘onbekende’ karakter van het risico

Volatiteit risicolandschap

Ook bij de vraag om opkomende risico’s te rangschikken, domineerden geopolitieke instabiliteit en onzekerheid over de handel de lijst, met respectievelijk een eerste en tweede plaats, gevolgd door klimaatverandering en de ontwikkeling van kunstmatige en generatieve intelligentie.De keuze voor geopolitieke risico’s, instabiliteit en economische vertraging weerspiegelt de volatiliteit in het mondiale risicolandschap. Een jaar geleden zouden veel van deze risico’s nog niet op de radar van riskmanagers hebben gestaan, maar door recente gebeurtenissen staan ze nu hoog op de agenda

Overige uitkomsten

Andere bevindingen in het rapport zijn onder meer het wijdverbreide gebruik van scenarioanalyse in organisaties en de toenemende wens van bedrijven om hun risico’s over te dragen. Respondenten gaven aan dat zij in geval van een grote , significante schade minimaal 25% en maximaal 50% van al hun schadeszouden willen overdragen, wat wijst op een behoefte aan alternatieve risico-overdrachtsstructuren (ART). Aangezien momenteel slechts ongeveer 20% van de risico’s is verzekerd, betekent dit een toename van de bereidheid tot risico-overdracht en biedt dit (her)verzekeraars een belangrijke kans om de beschermingskloof te dichten.

Meer dan 69% van de respondenten koos drie maanden als de periode waarin hun bedrijf over de capaciteit en balanssterkte zou beschikken om een bedrijfsonderbreking op te vangen. Elke onderbreking van meer dan drie maanden zou ernstige zorgen opleveren. Dit biedt verzekeraars de kans om op te treden en bedrijven te ondersteunen die zich steeds meer zorgen maken over onderbrekingen.

Drempel

Op de vraag naar de drempel van de omvang van de schade dat nodig is om het ROCE te beïnvloeden, antwoordde 38% met 25 miljoen pond of minder, een duidelijke indicatie van de lage drempel die nodig is om een organisatie ernstig te beïnvloeden.Reputatie, cyber en immateriële bedrijfsschade werden geïdentificeerd als de belangrijkste oorzaken van grote schades, wat significant is gezien het gebrek aan dekking op deze gebieden.   Scenarioanalyse wordt door alle respondenten beschouwd als een integraal onderdeel van hun organisatie, waarbij de focus van de analyse ligt op verbeteringen in risicokwantificering en risicobeperkende strategieën.

Hoog op de lijst gekomen

Suki Basi, Managing Director van de Russell Group, gaf commentaar op de bevindingen van het onderzoek: “Geopolitiek risico is officieel het belangrijkste risico waar riskmanagers van bedrijven zich zorgen over maken. Een jaar geleden zou geopolitiek risico door veel bedrijven nog niet als een groot risico zijn beschouwd. Door de recente gebeurtenissen is het echter hoog op de lijst gekomen.”

Hij vervolgt: “De explosieve stijging van het geopolitieke risico weerspiegelt de toenemende volatiliteit van het geopolitieke landschap, waarbij gebeurtenissen zich in hoog tempo voltrekken en bedrijven dwingen om steeds vaker snel beslissingen te nemen.In dit nieuwe landschap is het van cruciaal belang dat bedrijven scenarioanalyses gaan inzetten en gebruiken om gebeurtenissen voor te zijn en de impact van waarschijnlijke gebeurtenissen op hun portefeuilles te testen. Zonder een dergelijke aanpak zullen bedrijven steeds meer overgeleverd zijn aan deze snel veranderende gebeurtenissen en de onbedoelde gevolgen daarvan.”

________________________________________

De samenvatting kan hier worden gedownload: here