Nederland belegt voor zo’n € 3.500 miljard

 

 Nederlandse bedrijven, instellingen en huishoudens bezaten eind 2024 gezamenlijk voor bijna € 3.500 miljard aan wereldwijde effecten. Dat blijkt uit nieuwe cijfers die DNB vandaag voor het eerst publiceert. Hiermee brengt DNB het effectenbezit van de totale Nederlandse economie in kaart. De nieuwe publicaties tonen per maand het effectenbezit van verschillende sectoren, zoals niet-financiële bedrijven, banken, overige financiële instellingen, institutionele beleggers en huishoudens.

Grootste deel beleggingen zit in schuldpapier

Het grootste deel van het belegd vermogen van Nederlandse bedrijven, instellingen en huishoudens was eind 2024 geïnvesteerd in schuldpapier (obligaties). In totaal ging het om ruim € 1.383 miljard.Zo’n € 1.123 miljard werd belegd via participaties in beleggingsfondsen en bijna € 980 miljard werd aangehouden als beleggingen in beursgenoteerde aandelen. Het totale Nederlandse effectenbezit kwam daarmee uit op € 3.487 miljard, gelijk aan 308% van het bruto binnenlands product. In vergelijking met veel andere eurozone-landen is dit een hoog percentage, onder meer vanwege de forse beleggingen van Nederlandse pensioenfondsen.

Institutionele beleggers (beleggingsfondsen, verzekeraars en de eerdergenoemde pensioenfondsen) bezitten de meeste effecten, ruim 68% van het totaal. Ook banken (ruim 9%) en overige financiële instellingen (een kleine 11%) hebben omvangrijke beleggingen.

Netherlands first, behalve bij beursgenoteerde aandelen

Van de € 3.487 miljard is € 1.338 miljard (38%) belegd in effecten die zijn uitgegeven door instellingen die in Nederland zijn gevestigd. Ongeveer € 800 miljard (23%) betreft beleggingen in effecten uitgegeven door andere eurolanden en nog eens € 1.349 miljard (39%) is geïnvesteerd in effecten uitgegeven buiten het eurogebied.

Opvallend is dat het beeld voor specifiek beursgenoteerde aandelen er een stuk anders uitziet: bijna driekwart (74%) hiervan wordt aangehouden in bedrijven van buiten het eurogebied. Het gaat dan voor een groot deel om beleggingen in Amerikaanse instellingen, waaronder grote techbedrijven als NVIDIA, Apple en Microsoft.

 

Hoe Tabel 4.7: Nederlandse beleggingen in wereldwijde effecten