Meerderheid ouderen wil binnen twee jaar anders wonen; meer beschikbare woningen niet de enige oplossing

Het merendeel van de ouderen in Nederland wil op korte termijn aan de slag met hun woonwensen. En dat is niet alleen op te lossen met meer woningen. Dat blijkt uit het trendonderzoek Woonwensen van Centraal Beheer, uitgevoerd door onderzoeksbureau Memo². Pieter Roorda: “De obstakels wegnemen vraagt om creatief denken.”
Het onderzoek van Centraal Beheer wijst uit dat 75% van Nederland concrete woonwensen heeft. Van de 55+-ers geeft 41% aan dat zij een concrete wens hebben voor een geschikte woning voor de oude dag. En dat is niet alleen een verre toekomstdroom. 57% van deze leeftijdsgroep geeft aan binnen nu en 2 jaar concrete actie op hun veranderende woonwensen te gaan ondernemen.

Actiebereidheid onder ouderen is groot
Pieter Roorda, manager Wonen en Onderweg bij Centraal Beheer: “Het is een goed teken voor de doorstroming op de huizenmarkt dat deze groep zo actiebereid is. Waarschijnlijk komt dit deels voort uit noodzaak. Meer de helft van de 55+-ers geeft aan dat hun veranderende woonwens komt door beperkingen in hun fysieke gezondheid en mobiliteit. En hoe ouder zij worden, hoe meer dit een rol gaat spelen.”

Creativiteit nodig om drempels weg te nemen
Toch ervaart deze groep drempels om daadwerkelijk tot actie te komen. Geld is voor deze groep niet het grootste probleem. In tegenstelling tot andere leeftijdsgroepen, vormt dat voor slechts een kwart van de ouderen een obstakel. Het gebrek aan geschikte woningen staat bij hen op 1 (40%) maar ook het ‘gedoe’ wat erbij komt kijken is voor deze leeftijdsgroep een groot obstakel (26%).Roorda: “Geschikte woningen staan er niet 1, 2, 3. Dit obstakel wegnemen is een lange termijn opgave voor onze samenleving, dat is ook de conclusie van de woontop vorige week. Maar op het ervaren ‘gedoe’ valt nog veel te winnen. Je huis opruimen en al het regelwerk dat bij een verhuizing komt kijken, daar kunnen we creatieve oplossingen voor verzinnen met elkaar.”Wonen bij familie niet populair
In het onderzoek werd ook gevraagd hoe mensen naar andere creatieve oplossingen kijken. Zo vindt 45% van Nederland dat ouderen voorrang zouden moeten krijgen bij geschikte woningen. 12% vindt dat ouderen bij familie of kinderen in huis zouden kunnen wonen. Maar hier zien ouderen geen heil in: slechts 5% van de 55+’ers vindt dit een goed idee.

Opvallend, vindt Roorda: “Blijkbaar hebben ouderen een grote behoefte aan zelfstandigheid en privacy. Of voelen ze zich bezwaard om hun kinderen hiermee te belasten. Typisch voor de Nederlandse cultuur: in andere Europese landen is het samenleven met verschillende generaties in een huis veel gangbaarder. Het zou een hoop schelen in het woningtekort als we hier anders over zouden gaan denken. Ik zou zeggen: ga eens het gesprek met elkaar aan. We moeten creatief denken om woonwensen in Nederland beter te kunnen vervullen.”

Laat je goed adviseren
Het is wel belangrijk je goed en tijdig te laten informeren en adviseren als je overweegt om iemand in huis te nemen. Roorda: “Er zitten veel fiscale en financiële consequenties aan. Je hebt vaak toestemming van je hypotheekverstrekker of verhuurder nodig. Het kan gevolgen hebben voor je hypotheekrenteaftrek. Zorg dat je goed financieel advies inwint voor je hieraan begint.”