Auto- en motorbranche zet drie procent meer om in eerste kwartaal

De auto- en motorbranche boekte over het eerste kwartaal van 2024 een omzetstijging van 3,3%. De grootste omzetstijging was in de deelmarkt gespecialiseerde reparaties (10,6%). De handel en reparatie van personenauto’s, de grootste deelmarkt, zag een omzetstijging van 3,8%. Dit meldt het CBS op basis van nieuwe cijfers.

In het eerste kwartaal van 2023 waren de omzetstijgingen hoger, door het wegwerken van openstaande orders en prijsstijgingen van onderdelen. De prijsstijgingen zijn nu niet meer zo hoog en de tekorten aan onderdelen zijn inmiddels weggewerkt. De prijzen van elektrische auto’s, ook die van elektrische occasions, gaan bovendien naar beneden. Dat de deelmarkt gespecialiseerde reparaties wel een hogere omzet heeft, heeft onder andere te maken met de veroudering van het wagenpark.

 

Omzet auto- en motorbranche
  2024 1e kwartaal (% verandering t.o.v. een jaar eerder) 2023 1e kwartaal (% verandering t.o.v. een jaar eerder)
Auto- en motorbranche 3,3 22,2
Gespecialiseerde reparatiebedrijven 10,6 12,0
Zwaardere bedrijfsautobranche 5,7 19,2
Handel in en reparatie van personenauto’s 3,8 21,7
Importeurs 2,4 44,2
Handel in auto-onderdelen 2,1 11,5
Handel en reparatie van motorfietsen -10,1 11,1

Ondernemersvertrouwen een stuk minder negatief

Het ondernemersvertrouwen in de auto- en motorbranche was -3,7 in het begin van het tweede kwartaal van 2024. Aan het begin van het eerste kwartaal van 2024 was het ondernemersvertrouwen nog -21,5.Vergeleken met andere branches hebben ondernemers in de auto- en motorbranche een iets positiever beeld. In het begin van het tweede kwartaal 2024 was het ondernemersvertrouwen over alle bedrijfstakken -6,0.

De arbeidsmarkt blijft ook bij de auto-en motorbranche gespannen. Nog steeds rond de 50% van de ondernemers zei aan het begin van tweede kwartaal van 2024 een tekort aan arbeidskrachten te hebben. Dit is ongeveer evenveel als een kwartaal eerder.Het aantal vacatures is aanhoudend hoog. Aan het eind van het eerste kwartaal van 2024 waren er 8,600 vacatures. Aan het einde van het vierde kwartaal van 2023 waren dit er 8,200.