Willis: Verzekeraars zetten facultatieve herverzekering in om groei te stimuleren

 

Facultatieve herverzekering helpt verzekeraars groeikansen te benutten in een markt die snel versoepelt. Het stelt hen in staat de beschikbare capaciteit te maximaliseren en uit te breiden naar nieuwe regio’s, terwijl ze tegelijkertijd een steeds complexer risicolandschap beheren. Dit is de conclusie van het nieuwe ‘Facultative Reinsurance Report 2026’, van  Willis, \

Uit de bevindingen blijkt dat groei en wereldwijde expansie tot de belangrijkste prioriteiten van verzekeraars behoren, nu zij de grote kapitaalreserves willen inzetten die tijdens de ‘harde markt’ (periode van krappe capaciteit en stijgende premies) zijn opgebouwd. Daarnaast toont het onderzoek aan dat:

  • Meer dan de helft (52%) van de verzekeraars kapitaalbeheer aanmerkt als een belangrijke reden voor het afsluiten van facultatieve herverzekering; een stijging ten opzichte van 44% in 2024.
  • 56% wereldwijde expansie ziet als een van de grootste kansen voor de komende twee jaar (tegenover 39% eerder), wat wijst op een toename van het aantal verzekeraars dat zaken doet in het buitenland om groei te stimuleren.
  • 52% het betreden van nieuwe markten en risicogebieden noemt als een van de belangrijkste strategische doelstellingen voor de komende twee jaar (tegenover 45% in het vorige onderzoek), terwijl 55% capaciteitsuitbreiding als hoofddoelstelling ziet (tegenover 48%).
  • De resultaten bevestigen de trend uit het onderzoek van 2024: facultatieve herverzekering wordt niet langer alleen gezien als een defensieve maatregel tegen problematische risico’s, maar ook als een flexibel instrument om zakelijke prioriteiten zoals expansie te ondersteunen, en tegelijkertijd risico en volatiliteit te beheersen.
  • 60% van de verzekeraars verwacht het gebruik van facultatieve herverzekering de komende twee jaar te vergroten, tegenover slechts 13% die van plan is minder in te kopen; dit onderstreept het groeiende belang ervan gedurende de marktcyclus.
  • 82% beschouwde facultatieve herverzekering als een essentieel onderdeel van hun strategieën voor het beheer van risico, capaciteit, kapitaal en risicobereidheid, terwijl slechts 22% aangaf facultatieve herverzekering als laatste redmiddel te gebruiken (een daling ten opzichte van 28% in het onderzoek van 2024).
  • Het rapport wijst ook op de toenemende bezorgdheid over opkomende risico’s – waaronder geopolitieke spanningen, cyberdreigingen en klimaatgerelateerde risico’s – die de huidige marktdynamiek zouden kunnen veranderen.
  • 57% noemde geopolitiek als een van de opkomende risico’s waarover zij zich het meest zorgen maken (een stijging van 52%), terwijl 54% cyberrisico’s noemde (tegenover 24%) en 40% klimaatrisico’s (tegenover 30%).

Garret Gaughan, Global Head of Direct and Facultative bij Willis:  “Hoewel de marktomstandigheden aanzienlijke groeimogelijkheden bieden, blijven verzekeraars zich bewust van de risico’s die zich snel kunnen voordoen. Ons onderzoek toont aan dat facultatieve herverzekering steeds vaker wordt ingezet als strategisch instrument om capaciteit uit te breiden, nieuwe markten te betreden en kapitaal efficiënt te beheren. Tegelijkertijd biedt het waardevolle flexibiliteit voor organisaties die zich in onzekere tijden moeten navigeren.”

Het survey report  kan hier worden gedownload.