De Stichting Individuele Verzekeringsaanspraken Sjoa (SIVS) heeft vorig jaar 88.815 euro uitgekeerd aan 296 rechthebbenden. Dat is een stuk lager dan de 226.895 die de stichting in 2020 heeft uitgekeerd. Volgens directeur Matthijs Bas zorgden “een aantal grote(re) polissen in 2020 voor een hoger bedrag”.
In 2021 heeft SIVS 205 aanvragen ontvangen. Dat komt neer op een gemiddelde van zeventien per maand, ten opzichte van vijftien in 2020. In totaal zijn er tot en met 2021 – 22.995 aanvragen ingediend.
Daarnaast is, in het kader van andere onderzoeken naar Joodse tegoeden, in het afgelopen jaar veelvuldig een beroep gedaan op de kennis en expertise van de stichting. “Wij hebben bijvoorbeeld een bijdrage mogen leveren aan onderzoeken naar Joodse kunst en Joodse tegoeden bij diverse gemeenten”, vertelt Bas.
99 procent afgehandeld
De SIVS heeft sinds haar oprichting in 1999 tot nu toe 22.795 aanvragen afgehandeld. Dat komt neer op ruim 99 procent van het totale aantal aanvragen. Vanaf 1 januari 2020 neemt de stichting geen ongedocumenteerde aanvragen meer in behandeling. Dit heeft geleid tot een aanzienlijke daling van het aantal nieuwe aanvragen. De kosten van de stichting worden, ook sinds 2020, gedragen door vier leden van het Verbond van Verzekeraars die historisch gezien het meeste bij de problematiek zijn betrokken: Aegon, a.s.r., Nationale-Nederlanden en Reaal.
In totaal heeft de stichting nu 8.787.318 euro uitgekeerd, maar voorzitter Ernst Numann benadrukt dat het de rechthebbenden vaak niet om geld is te doen. “De vele persoonlijke reacties die onze stichting ontvangt, bevestigen dat keer op keer.”