Onderzoek HDI: Meer dan 80% gepensioneerden in Duitsland moet financieel bezuinigen

Meer dan de helft van de Duitse gepensioneerden tussen 63 en 70 jaar zal zichzelf op hun oude dag aanzienlijk moeten beperken. Ze kunnen zich financieel niet veroorloven wat ze voor hun pensioen hadden gepland: 38% kan zijn vertrouwde levensstandaard helemaal niet meer handhaven, 17% kan zijn levensstandaard alleen handhaven als ze grote offers brengen. Nog eens 26% zal kleine offers moeten brengen, terwijl slechts 17% zijn vertrouwde levensstandaard zal kunnen handhaven. Dit zijn de bevindingen van een recent onderzoek in opdracht van HDI Duitsland. De helft (50%) van de ondervraagden verwacht zelfs dat hun situatie in de toekomst verder zal verslechteren

Jens Warkentin, CEO van HDI Duitsland: “Hoewel we hadden verwacht dat er gepensioneerden zouden zijn met weinig financiële speelruimte, zijn we verrast hoeveel van hen daadwerkelijk niet in staat zijn om hun levensstandaard te handhaven. Terugkijkend zijn ze navenant kritisch over hun eigen pensioenvoorziening. Ons doel met dit representatieve onderzoek is om degenen die al in de pensioenfase zitten een stem te geven en van hen te leren.”

 Minder pensioen, minder reizen, minder restaurantbezoeken

Voordat ze met pensioen gingen, verwachtte de helft (50%) van de ondervraagden dat hun pensioen hoger zou zijn, en voor een kwart (24%) is het zelfs aanzienlijk lager dan verwacht. Meer dan de helft (53%) onderschatte ook het bedrag aan belastingen en premies, waarbij iets minder dan een kwart (23%) deze zelfs aanzienlijk onderschatte. Als gevolg daarvan moeten veel gepensioneerden nu offers brengen. Dit is vooral het geval met auto’s: 69% van de respondenten gaf aan dat ze het helemaal of voor een groot deel zonder een nieuwe auto of een auto in dezelfde prijscategorie zouden moeten stellen als toen ze werkten. Twee derde (65%) zal ook geheel of grotendeels moeten afzien van langeafstandsreizen en 60% van de respondenten zal zelfs moeten afzien van reizen binnen Europa.

63% moet het helemaal of voor een groot deel stellen zonder luxegoederen – slechts 1% hoeft het helemaal niet zonder te stellen, 31% geeft aan dat ze er in het verleden ook geen geld aan hebben uitgegeven.  57 % van de ondervraagden bezoekt sinds hun pensionering helemaal geen restaurants en cafés meer of slechts zeer zelden. Minder vaak wordt afgezien van lekker eten (24%), hobby’s (29%) en activiteiten met familie en vrienden (30%) en cadeaus voor hen (34%). Mannen vinden het veel moeilijker om af te zien van een auto in dezelfde prijsklasse en reizen, terwijl vrouwen het minst bereid zijn om te bezuinigen op gezinsactiviteiten en lekker eten.

 Onderschat: particuliere voorzieningen en beter onderwijs

Met 64% vertrouwt bijna twee derde van de gepensioneerden uitsluitend op het wettelijke pensioen en heeft geen particuliere voorzieningen getroffen. Dit cijfer is vooral hoog onder vrouwen (67%) en werknemers (66%). De respondenten zijn navenant kritisch: een duidelijke meerderheid van 61% zou achteraf meer particuliere voorzieningen treffen, en iets minder dan een derde (32%) zou zelfs aanzienlijk meer treffen. Ze zouden de ‘vroegere ik’ vooral aanraden om vroegtijdig een levensverzekering of pensioenverzekering af te sluiten, kapitaalvormende voordelen bij hun werkgever af te sluiten en professioneel advies in te winnen.

Tal van overheidsmaatregelen – zoals subsidies en toelagen (20%), digitale pensioenrekeningen (19%) of meer overheidsinformatie (17%) – worden genoemd als bijzonder nuttig om financiële nadelen te voorkomen. Van degenen die aanvullende privévoorzieningen hebben getroffen, is slechts een kwart (25%) hiermee begonnen vóór de leeftijd van 30 jaar. Een goed derde (34%) begon pas na de leeftijd van 40 jaar met het aanleggen van privévoorzieningen – dit was vooral het geval bij vrouwen (42% tegenover 29% bij mannen).

Te weinig besef van particuliere voorzieningen; Bedrijfspensioenregelingen leiden de weg

Fabian von Löbbecke, CEO van HDI Lebensversicherung AG, verantwoordelijk voor nieuwe levensverzekeringen en bedrijfspensioenen, reageert: “Het belang van privévoorzieningen tijdens het werkzame leven wordt enorm onderschat. Een duidelijke meerderheid van de respondenten is ervan uitgegaan dat het wettelijk pensioen voldoende is en velen zijn te laat begonnen. De realiteit haalt hen nu in en ze kunnen zich veel minder veroorloven dan ze hadden verwacht.”

Onder degenen die privévoorzieningen hebben getroffen, domineren bedrijfspensioenregelingen (47%), levens- en pensioenverzekeringen (42%) en eigenwoningbezit (41%). Slechts 24% heeft geïnvesteerd in effecten zoals aandelen, fondsen en obligaties. Voor in totaal 28% van de respondenten die particuliere voorzieningen hebben getroffen, vormen bedrijfspensioenen een groot deel van hun huidige inkomen, gevolgd door woningbezit met 25% en levens- en pensioenverzekeringen met 16%.

De respondenten hadden kort voor hun pensionering een overwegend positief beeld van hun eigen pensioen: 62% van de respondenten verklaarde zich erop te verheugen dat ze hun eigen behoeften beter konden volgen voordat ze met pensioen gingen. Als er al negatieve gevoelens waren vóór de pensionering, dan werden deze vooral gekenmerkt door zorgen over onvoldoende geld hebben voor alledaagse dingen (44%). Angst voor eenzaamheid (13%) en verveling (11%) waren het minst uitgesproken.

 

Vrouwen met aanzienlijk lagere pensioenen

Het gemiddelde nettopensioen van de ondervraagde jonge gepensioneerden tussen 63 en 70 jaar is €1.330 – voor vrouwen is dit met slechts €1.170 opnieuw aanzienlijk lager dan voor mannen met €1.450. Een blik op de pensioenbedragen laat duidelijke verschillen tussen de geslachten zien: meer dan de helft, in totaal 56% van de vrouwen, maar slechts 38% van de mannen ontvangt minder dan €1.201 per maand. Omgekeerd ontvangt 39% van de mannen een pensioen tussen 1.501 en meer dan 2.500 euro, terwijl dit slechts voor 18% van de vrouwen geldt.Ondanks financiële verliezen en veel opofferingen is in totaal 64% van de ondervraagde gepensioneerden overwegend gelukkig met hun pensioen, waarbij 26% schommelt en slechts zeer weinig gepensioneerden (6%) zichzelf als minder gelukkig of ongelukkig omschrijven.

Holm Diez, lid van de Raad van Bestuur van HDI Duitsland en verantwoordelijk voor de divisie Bancassurance, zegt: “We zijn verheugd dat de meeste gepensioneerden hun pensioen als overwegend positief beoordelen. We hopen dat dit ook het geval zal zijn voor toekomstige generaties gepensioneerden, die voor nog grotere uitdagingen staan met betrekking tot hun pensioen. De resultaten van ons pensioenonderzoek bieden hen belangrijke inzichten – in het bijzonder: Degenen die vroeg beginnen met particuliere en/of bedrijfspensioenvoorzieningen zullen in staat zijn om hun vertrouwde levensstandaard op hun oude dag te behouden.”