Onderzoek Brand New Day: “ZZP’ers hebben geen ruimte om te sparen voor pensioen”

Van de Nederlanders komt 28% financieel maar net rond; vorig jaar was dat nog 25%. Van de ZZP’ers heeft 31% in de afgelopen 12 maanden niets opzij kunnen zetten”, aldus onderzoek van Brand New Day, meldt VVP.

Het percentage mensen dat spaargeld moest aanspreken om rond te komen stijgt, van 7 naar 13%, aldus Brand New Day. Vijftien procent komt precies uit. Directeur Joost Tieland: “Het aantal Nederlanders dat niets kan sparen, schuift volgens het onderzoek op naar bijna een derde deel van de werkende beroepsbevolking: van 25 naar 28%. Dat is een toename van spaararmoede met ruim 10%,  De kloof tussen spaarders en niet-spaarders groeit. Dat zal linksom of rechtsom ook doorwerken in de pensioensituatie van kwetsbare groepen.”

De cijfers zijn slechter bij ZZP’ers, een groep van wie bekend is dat velen een pensioengat hebben, omdat ze geen of nauwelijks pensioen opbouwen: 31% heeft in de afgelopen 12 maanden niets opzij hebben kunnen zetten voor later. 10% kwam precies uit en 21% heeft het spaargeld moeten aanspreken om rond te komen.

Dat laatste percentage komt neer op een verdubbeling ten opzichte van vorig jaar (9%). “Het aantal ZZP’ers dat noodgedwongen spaargeld aanspreekt, is daarmee verdubbeld. Dit toont aan dat de zorgen over de financiële situatie van een grote groep zelfstandigen terecht is.”

Van de Nederlanders die sparen voor later, legt 29% tussen de 0 en 100 euro per maand opzij. Nog eens 23% spaart tussen de 101 en 250 euro per maand en 22% legt maandelijks tussen de 501 en 2.500 euro opzij. Gemiddeld sparen Nederlanders 807,50 euro per maand voor later. Vorig jaar was dat nog 782 euro.

Bron VVP