Howden Re: Herverzekeringscontracten laten per 1 april een verzachting zien, maar zijn minder gevoelig voor volatiliteit in het Midden-Oosten

 

Volgens Howden Re lieten de herverzekeringscontracten per 1 april een voortzetting zien van de verzachtende trend die op 1 januari werd waargenomen. De risicogecorrigeerde premies voor schadeverzekeringen tegen catastrofes keerden terug naar niveaus die voor het laatst in de vroege jaren 2020 werden gezien, ondanks de acute druk die de geopolitieke onrust in het Midden-Oosten wereldwijd op meerdere specialistische verzekeringslijnen uitoefende.

Japanse markt voor schadeverzekeringen tegen catastrofes: verzwakking houdt aan

In Japan daalden de risicogecorrigeerde premies voor schadeverzekeringen tegen catastrofes met maximaal 20%. Dit weerspiegelt zowel de gunstige omstandigheden op de wereldwijde markt voor schadeverzekeringen tegen catastrofes als wederom een ​​jaar met lage schadecijfers door catastrofes in Japan. Binnen de proportionele markt stegen de commissies op surplus- en aardbevingsquotaovereenkomsten met 2 tot 5 procentpunten, waarbij de bovengrens het vaakst werd bereikt bij aardbevingsquotaovereenkomsten.

“De premies voor Japan liggen nu grotendeels weer rond het niveau van begin twintig”, aldus Andy Souter, Head of Asia Pacific bij Howden Re. “De sterke interesse van herverzekeraars, de verbeterende onderliggende prestaties en het gebrek aan grote schadegevallen hebben allemaal bijgedragen aan de gunstige resultaten voor de cedenten bij deze verlenging.”

Herverzekeraars hielden over het algemeen vast aan een gedisciplineerde aanpak gericht op het beschermen van hun bestaande posities in Japan, hoewel selectieve capaciteitsaanbieders bleven zoeken naar mogelijkheden om hun marktaandeel uit te breiden. Over het geheel genomen bleef de balans tussen vraag en aanbod grotendeels consistent met het voorgaande jaar; de programmastructuren bleven grotendeels ongewijzigd ten opzichte van de aflopende contracten, met slechts enkele gevallen van extra aankopen of structurele aanpassingen.

Onrust in het Midden-Oosten: geen directe impact op 1 april, maar macro-economische risico’s vereisen monitoring

De effectieve afsluiting van de Straat van Hormuz, na gecoördineerde Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iraanse militaire doelen eind februari 2026 en de daaropvolgende verklaring van Iran over de sluiting, had geen directe invloed op de verlenging van de schadeverzekeringen per 1 april. De verstoring is momenteel vooral geconcentreerd in de specialistische markt: in de categorieën maritieme oorlogsrisico’s, energie en politiek geweld, waarbij de capaciteitsprijzen aanzienlijk hoger liggen dan vóór het conflict.

Howden Re waarschuwt echter dat de macro-economische transmissie van de crisis in het Midden-Oosten gevolgen heeft die verder reiken dan de direct getroffen specialistische categorieën, en dat de bredere herverzekeringsmarkt deze gevolgen gedurende het jaar nauwlettend in de gaten moet houden.

“Deze verlenging vond plaats in een grotendeels gunstige markt voor schadeverzekeringen, afgeschermd van de directe verstoring in de Golfregio”, aldus David Flandro, Head of Industry Analysis and Strategic Advisory bij Howden Re. “Desalniettemin verhoogt een aanhoudende schok in de energievoorziening het risico op hernieuwde inflatiedruk en hogere rentetarieven. Deze dynamiek heeft in het verleden de kapitaalpositie en de prijsstelling van herverzekeraars in alle segmenten beïnvloed, niet alleen die welke direct aan het conflict zijn blootgesteld.”

Vooruitzichten

Voor de bredere herverzekeringsmarkt bevestigen de verlengingen van 1 april dat de balansen van herverzekeraars robuust blijven en dat de vraag naar goed gestructureerde programma’s sterk blijft. De ordelijke afronding van de verlenging, zonder structurele verstoringen, met gedisciplineerde capaciteit en gunstige prijsresultaten voor de cedenten, getuigt van de onderliggende gezondheid van de markt, zelfs in een periode van verhoogde geopolitieke onzekerheid.

Vooruitkijkend zullen de verlengingen medio 2026 naar verwachting wereldwijd onder complexere omstandigheden plaatsvinden. Er wordt een opwaartse prijsdruk verwacht voor marine-, energy-  political violence- verzekeringen, naarmate de volledige impact van de Hormuz-crisis zich manifesteert en herverzekeraars de aggregatie, de definitie van gebeurtenissen en de blootstelling aan het Midden-Oosten in hun specialistische portefeuilles herzien. Voor schadeverzekeringen die catastrofes dekken, zal de verdere ontwikkeling sterk afhangen van de schadecijfers in de eerste helft van het jaar en van de macro-economische gevolgen van energieprijzen, inflatiedruk, renteontwikkeling en volatiliteit op de kapitaalmarkten in de komende maanden.

“De herverzekeringsmarkt blijft goed gekapitaliseerd en actief”, voegt Souter eraan toe. “Technische discipline, transparantie en actieve monitoring zijn essentieel nu we een naar verwachting complexere situatie halverwege het jaar tegemoet gaan.”