In 2023 werden wereldwijd 346 fusies en overnames in de verzekeringssector afgerond, tegenover 449 in het jaar daarvoor. Op jaarbasis daalde de activiteit over de hele wereld, in elk van de vier regio’s met 37,5% (Midden-Oosten en Afrika) tot 13,3% (Azië-Pacific). Deze bevindingen zijn afkomstig uit de nieuwste editie van het Insurance Growth Report van advocatenkantoor Clyde & Co. Andere uitkomsten zijn dat bedrijven voorzichtig reageren op geopolitieke en macro-economische onzekerheid, dat de tweede helft van het jaar hoop geeft op opleving door Europa en verzekeraars streven naar organische groei-alternatieven, waaronder cyber, W&I en crypto
Peter Hodgins, Clyde & Co Partner in Dubai, zegt: “Nu de wereldeconomie de gevolgen van de hoge inflatie blijft voelen, is het voor veel verzekeringsmaatschappijen een uitdaging om financiering voor transacties te vinden. Intussen wordt verwacht dat meer dan de helft van de wereldbevolking in 2024 naar de stembus zal gaan en zijn er een aantal escalerende regionale conflicten, waardoor verhoogde geopolitieke risico’s een aanhoudende bron van zorg zijn geworden. In het licht van deze onzekerheid op de markt bleven dealmakers afwachtend, met een negatieve impact op het totale transactievolume in 2023.”
Noord- en Zuid-Amerika bleven de meest actieve regio voor fusies en overnames, maar de afstand tot de nummer twee, Europa, werd aanzienlijk kleiner in 2023, van 106 deals in 2022 naar slechts 55 deals. De neerwaartse trend die Europa en Noord- en Zuid-Amerika in de eerste helft van het jaar lieten zien, werd in de tweede helft omgebogen, toen het aantal deals steeg. Noord- en Zuid-Amerika zagen een bescheiden stijging van 5,1%, terwijl Europa de opleving leidde met een stijging van 22,9% ten opzichte van de eerste helft van het jaar. Het tegenovergestelde gold voor de regio’s Azië-Pacific en het Midden-Oosten en Afrika, waar de activiteit in H2 2023 met respectievelijk 20,7% en 33,3% daalde.
Europa leidt opleving van fusies en overnames in verzekeringen in 2024
De opleving van de transactieactiviteit in Europa in de tweede helft van 2023, in combinatie met de verwachting dat de centrale banken later dit jaar de rente zullen verlagen, doet de hoop rijzen dat 2024 een terugkeer zal laten zien naar de hogere niveaus van fusies en overnames in de jaren vóór 2022.
Internationale luchtvaartmaatschappijen en MGA’s die eerder hun primaire capaciteit uit andere regio’s terugtrokken, kijken nu of ze hun kapitaal elders kunnen inzetten.
Eva-Maria Barbosa, Clyde & Co Partner in München, zegt: “De fusies en overnames komen terug op de Europese verzekeringsmarkt, nu toonaangevende wereldwijde maatschappijen specifieke bedrijfsonderdelen willen overnemen – met name contracten met een hoog volume maar relatief lage premies die kunnen worden verkocht als embedded of affinity-producten. Bedrijven die het een uitdaging vinden om gezonde marges te behalen op commerciële activiteiten zijn op zoek naar een betrouwbare cashflow in de particuliere markt.”
Kansen in geopolitieke risico’s
2023 zal in het teken staan van geopolitieke risico’s, met zich ontwikkelende regionale conflicten in Europa en het Midden-Oosten en Afrika, samen met verkiezingen in de VS, het VK en verder weg. Dit kan ertoe leiden dat verzekeringsmaatschappijen hun uitbreidingsplannen inperken of zich terugtrekken uit branches of gebieden die door conflicten worden getroffen. Bedrijven zullen echter steun van verzekeraars nodig hebben bij het omgaan met deze risico’s en de gevolgen ervan voor hun toeleveringsketens en buitenlandse activa in en rond conflictgebieden.
Peter Hodgins, Clyde & Co Partner in Dubai, zegt hierover het volgende: “Er is een belangrijke rol weggelegd voor verzekeraars wanneer bedrijven grip krijgen op de zich ontwikkelende geopolitieke risico’s. In het Midden-Oosten hebben zich al belangrijke gebeurtenissen voorgedaan, zoals het conflict tussen Israël en Hamas en de spanningen rond de Rode Zee, waardoor de vraag naar dekking van politieke risico’s en producten zoals handelskredietverzekeringen toeneemt naarmate de blootstelling van klanten toeneemt.”
Digitale activa trekken aandacht
Verzekeringsmaatschappijen blijven alternatieven voor groei zoeken die verder gaan dan een fusie of overname. De revolutie op het gebied van digitale activa en het gebruik van cryptocurrencies biedt een belangrijke kans voor verzekeraars, die al een reeks dekkingen hebben afgesloten om de risico’s van de handel in digitale activa te dekken.
Liam Hennessy, partner bij Clyde & Co in Brisbane, zegt: “Digitale activa volgen wereldwijd een zeer snel traject en we zien een grote vraag naar deze activa en de onderliggende technologie. Aan de commerciële kant biedt dit een enorme kans en enkele grote Lloyd’s verzekeraars beginnen D&O, bedrijfsmisdrijven en professionele schadeloosstellingsrisico’s te verzekeren namens vermogensbeheerders die hun klanten adviseren over het diversifiëren van hun portefeuilles met blootstelling aan deze activaklasse. Nog spannender is dat we verzekeraars blockchaintechnologie zien toepassen in hun eigen bedrijf, bijvoorbeeld in loyaliteitsprogramma’s, informatieopslag en parametrische slimme contracten voor eenvoudige claims.”
Vooruitzichten van voorzichtig optimisme
Clyde & Co: “Wij denken dat de transactieactiviteit de bodem van de huidige cyclus heeft bereikt en tot 2024 zal toenemen, met Europa als koploper. In de VS zijn grotere makelaars op zoek naar overnames in zowel de MGA- als de makelaarssector, terwijl grensoverschrijdende transacties door tussenpersonen ook in beweging zijn. Elders keert de internationale interesse in de Golfstaten (GCC)-regio terug, met internationale makelaars die bedrijven in de VAE en Saoedi-Arabië willen overnemen.”
Peter Hodgins, Clyde & Co Partner in Dubai, zegt: “Nu de financiële markten dit jaar mogelijk volatieler worden, is groei in de beleggingsportefeuilles van makelaars allerminst zeker. Aanhoudend hoge rentetarieven zullen ook van invloed zijn op de kosten van schuldfinanciering voor overnames en bijdragen aan hogere claimkosten en hogere operationele kosten. Gezien de macro-economische en geopolitieke onzekerheid zien verzekeraars het huidige handelsklimaat echter steeds meer als ‘het nieuwe normaal’ en we verwachten dat ze de komende 12 maanden minder voorzichtig zullen zijn met fusies en overnames.”
Change in deal numbers between whole year 2022 and whole year 2023 by region
Region | 2022 | 2023 | % change |
Global | 449 | 346 | -22.9% |
Americas | 236 | 162 | -31.4% |
Europe | 127 | 107 | -15.7% |
APAC | 60 | 52 | -13.3% |
ME&A | 24 | 15 | -37.5% |
Change in deal numbers between H1’23 and H2’23 by region
Region | H1’23 | H2’23 | % change |
Global | 171 | 175 | +2.3% |
Americas | 79 | 83 | +5.1% |
Europe | 48 | 59 | +22.9% |
APAC | 29 | 23 | -20.7% |
ME&A | 9 | 6 | -33.3% |
.