Clyde & Co: Fusies en overnames bij verzekeraars bereiken nieuw dieptepunt  

 

Volgens Clyde & Co bereikte het M&A-landschap van verzekeraars in 2024 met 103 deals een nieuw dieptepunt in 15 jaar voor de activiteit in het eerste halfjaar, aanzienlijk lager dan het vorige dieptepunt in de eerste helft van 2023 (162). Het aantal transacties dat werd voltooid in de eerste helft van 2024 daalde met 40% ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder (171).

Clyde & Co spreekt van een opmerkelijke daling van het aantal transacties in heel 2023 als reactie op een stijging van de inflatie en renteverlagingen. “Sindsdien heeft een combinatie van factoren de dealactiviteit wereldwijd verder doen afnemen. In de eerste helft van dit jaar hebben goed bij kas zittende verzekeraars, die traditioneel actief zouden zijn geweest op de markt, kapitaal vastgehouden terwijl de rentetarieven hoog zijn. Het trage tempo werd verergerd door de hoge prijsverwachtingen van verkopers en een toenemende investering die nodig is voor de integratie van technische systemen. De dynamiek van transacties verandert ook, met een grotere nadruk op het aantrekken van talent.”

Clyde & Co zegt echter dat de puzzelstukjes die nodig zijn om de markt weer tot leven te brengen, op hun plaats vallen: “De huidige omstandigheden zijn over het algemeen niet bevorderlijk geweest voor significante transactieactiviteit, maar ze hebben goed presterende bedrijven wel in staat gesteld om groeistrategieën zorgvuldig te plannen. Nu we de hoek om lijken te gaan, kan het pad voor ons duidelijker worden. Het is onwaarschijnlijk dat een opleving wereldwijd uniform zal zijn of in hetzelfde tempo zal verlopen, maar de omstandigheden zijn aan het verbeteren.”

Eva-Maria Barbosa, partner bij Clyde & Co, stelt: “Fusies en overnames op het gebied van verzekeringen zullen voor de rest van 2024 en in 2025 waarschijnlijk worden gedreven door grootschaliger transacties. Hoewel het totale aantal niet dramatisch zal toenemen, zullen we waarschijnlijk steeds vaker deals zien die meerdere jurisdicties beslaan, waarbij sommige grote verzekeraars nu boeken of bedrijven willen overnemen die in één klap acht tot tien landen beslaan.”

Volgens Clyde werden er in de eerste helft van het jaar zes transacties ter waarde van een miljard dollar gesloten, waarvan drie in de VS, twee in Azië en één in Europa. Er waren 34 grensoverschrijdende transacties, gericht op Europa, het Midden-Oosten en Azië.Peter Hodgins, partner bij Clyde & Co: “Met de Amerikaanse verkiezingen naderen we het einde van een periode van uitzonderlijke politieke veranderingen. De rentevoeten zijn over het algemeen aan het dalen. Terwijl kopers waarschijnlijk meer bullish zullen worden, kunnen verkopers de weg opraken. Bedrijven die afhankelijk waren van financiering zullen kijken of ze niet-kernactiviteiten of slecht presterende activiteiten kunnen afstoten.”

De fusies en overnames op de Britse markt bleven laag in de eerste helft van het jaar, maar er wordt steeds meer gespeculeerd op een opleving van de fusies en overnames aan de grotere uiteinden van het kapitalisatiespectrum, aldus Clyde. “Dit is vooral opmerkelijk onder de Britse beursgenoteerde verzekeraars, waarvan er verschillende zijn aangeprezen als mogelijke overnamedoelen voor buitenlandse overnemers.

In Europa kan de impact van lagere rentetarieven en meer politieke duidelijkheid, in combinatie met de implementatie van de EU-mobiliteitsrichtlijn, als katalysator dienen voor een toename van multi-market deals. Het advocatenkantoor merkt op dat de VS en Canada in de eerste helft van 2024 het hoogste aantal verzekeringstechnische deals van alle regio’s zagen (40) en dat de VS de enige regio was waar meerdere miljarden dollars werden verkocht. Clyde zegt echter dat de fusies en overnames in Noord-Amerika beperkt blijven, maar dat een meer stabiele economische situatie, met een afnemende rente- en inflatiedruk, voor de nodige stimulans kan zorgen.

Voor APAC is de activiteit op het gebied van transacties weliswaar gedaald ten opzichte van vorig jaar, maar deze daling is volgens Clyde minder uitgesproken dan in de VS of Europa, met verschillende grootschalige, grensoverschrijdende transacties die de trend in andere regio’s ombuigen. In het Midden-Oosten zette de consolidatietrend door, terwijl Clyde in Zuid-Amerika zei dat mondiale spelers hun posities in meerdere regio’s zijn blijven consolideren.

A.”

Regionale hoogtepunten

  • VK: de fusie- en overnameactiviteit bleef laag, maar er wordt steeds meer gespeculeerd over een mogelijke toename van grootschalige deals, vooral omdat in het Verenigd Koninkrijk genoteerde verzekeraars door buitenlandse kopers worden gezien als potentiële overnamedoelen vanwege de sterke prestaties en de lage waarderingen.
  • Europa: Hoewel de dealactiviteit traag verloopt, kunnen lagere rentetarieven en grotere politieke stabiliteit, in combinatie met de mobiliteitsrichtlijn van de EU, grensoverschrijdende transacties katalyseren.
  • VS en Canada: De regio was koploper op het gebied van acceptatieovereenkomsten, met 40 voltooide transacties. De overname van American Equity Investment Life (AEL) door Brookfield Reinsurance voor 3,587 miljard dollar was de grootste deal ter wereld. De Noord-Amerikaanse markt blijft echter over het geheel genomen gematigd.
  • Midden-Oosten: De regio heeft een voortdurende consolidatie gekend, waarbij lokale luchtvaartmaatschappijen zich uitbreidden om de groei te benutten. Terwijl sommige mondiale verzekeraars terugschroeven, betreden gespecialiseerde vervoerders de markt, die zich richten op lijnen als herverzekering en handelskredieten.
  • APAC: De fusie- en overnamemarkt heeft in 2024 veerkracht getoond, met verschillende grote grensoverschrijdende deals. Vooral Japanse luchtvaartmaatschappijen hebben hun aanwezigheid in de regio uitgebreid.
  • Zuid-Afrika: De mondiale vertraging van fusies en overnames heeft Zuid-Afrika getroffen, waar hoge inflatie, rentetarieven en politieke onzekerheid een uitdagend klimaat voor deals hebben gecreëerd.
  • Zuid-Amerika: HDI’s overname van Liberty Seguros in Chili, Colombia en Ecuador volgt op de overname van Liberty’s Braziliaanse activiteiten, waardoor haar aanwezigheid op het hele continent wordt versterkt.

Op het gebied van P&C groeit de belangstelling voor gespecialiseerde verzekeraars, omdat data en technologische integratie een crucialere rol spelen bij dealonderhandelingen. Ondanks de huidige problemen lijken de omstandigheden te verbeteren, hoewel een eventuele opleving waarschijnlijk ongelijkmatig zal zijn tussen de regio’s.