AM Best: Allianz opnieuw nummer één in 2019, maar pandemie zal de ranglijst van Europese verzekeraars veranderen; Top-30 ziet omzet met 8,6% groeien

De 30 grootste schadeverzekeraars in Europa zagen de gezamenlijke premie-inkomsten met 8,6% in 2019, terwijl de bedrijfswinst ongeveer € 13 miljard hoger lag, zo blijkt uit een onderzoek van AM Best waarbij een rangschikking plaatsvond van verzekeraars naar geboekte premieomzet. De Top-10 was vrijwel gelijk aan die van 2018. Allianz stond bovenaan en AXA schoof mede door de overname van XL een plaats op  en boekte een omzetgroei met 36% en verwees daarmee Lloyd’s naar de derde  plek.

AM Best zei dat de impact van Covid-19 waarschijnlijk de 2020-ranglijst zal beïnvloeden, met meer beweging dan normaal tussen de topspelers. In 2019 bekleedde bijna twee derde van de verzekeraars dezelfde positie op de ranglijst als in 2018. Marktleider Allianz noteerde een groei van bijna 7% in brutopremies tot € 57,2 miljard, gevolgd door AXA met € 52,4 miljard en Lloyd’s met € 42,1 miljard, een stijging van 6,6% in euro’s maar slechts 1% in pond sterling.

AM Best zei dat bijna alle verzekeraars vorig jaar een hogere premieomzet in euro’s rapporteerden. Van de top tien verzekeraars rapporteerde AXA de sterkste groei met 35,8% na toevoeging van, gevolgd door de zesde geplaatste verzekeraar HDI Global met een groei van 17%. AM Best stelt dat deze groei vooral is toe te schrijven aan de tak  bedrijfsmatige verzekeringen d aangedreven door commerciële verzekeringen en de opname van Hannover Re in de cijfers. Buiten de top tien waren opmerkelijke stijgers op de ranglijst onder meer R + V, dat een groei van 10% in schadepremies registreerde om twee plaatsen naar de 12e plaats te stijgen en RSA Insurance in te halen.

Opvallende dalers op de ranglijst zijn onder meer AIG Europe die van de 18e naar de 22e is gedaald. AIG Europe omvat nu alleen zaken die in dekking  zijn genomen door zijn in Luxemburg gevestigde entiteit, na de scheiding van zijn Britse activiteiten als gevolg van de Brexit-plannen. ERGO was een van de slechts twee verzekeraars die in 2019 een daling van het premie-inkomen rapporteerden, met min 0,3%, waardoor het op de ranglijst van de 12e naar de 15e zakte.

De groep van de 30 grootste Europese verzekeraars boekte in 2019 een hogere winst van ongeveer € 13 miljard, hoewel AM Best zei dat ongeveer de helft daarvan werd gegenereerd door twee groepen: AXA en Lloyd’s.  AM Best  verwacht dat de winst in 2020 zal worden beïnvloed, hoewel grotendeels afhankelijk van de geschreven bedrijfsactiviteiten. Verzekeraars van bedrijfsmatige  verzekeringen  zullen in 2020 waarschijnlijk de winst zien dalen, met name voor bedrijfsonderbrekingen met niet-materiele schade. Tegelijkertijd zegt het ratingbureau dat de winst zal worden aangetast door de lage rentestand  op de langere termijn en de volatiliteit op de financiële markten.

AM Best’s top tien Europese schadeverzekeraars volgens GWP 2019:

1.              Allianz € 57,2 miljard

2.              AXA € 52,4 miljard

3.              Lloyd’s € 42,1 miljard

4.              Chubb € 33,7 miljard

5.              Zurich Insurance Group € 30,5 miljard

6.              HDI € 27,2 miljard

7.              Assicurazioni Generali € 21,6 miljard

8.              Achmea € 18,7 miljard

9.              Mapfre € 17,6 miljard

10.      Covéa € 12,9 miljard