Skiën koploper bij sportongevallen; paardrijden op de tweede plaats

Ongelukken zijn niet alleen vaak pijnlijk en kunnen langdurige gevolgen hebben, ze kunnen ook aanzienlijke kosten met zich meebrengen voor het slachtoffer. Dat geldt ook voor sportongevallen, die in de .ongevallenstatistieken van HDI Versicherung een groot deel van de schadeclaims vormen.

Een blik op deze statistieken laat ook zien welke sportongevallen gemiddeld de duurste gevolgen hebben. Skiën en paardrijden voeren de statistieken van HDI Versicherung in dit segment aan. Niet op basis van het totale aantal gevallen – daar staat voetbal op de eerste plaats – maar op basis van de gemiddelde kosten per ongeval.

Christoph Kemmner, schadeverantwoordelijke bij HDI Versicherung, legt uit: “De uitkeringen van de particuliere ongevallenverzekering zijn voor sommige sporten gemiddeld aanzienlijk hoger dan voor andere. Dit komt onder andere door de ernst van de verwondingen en de benodigde behandelingsduur.” Tot de uitkeringen van een particuliere ongevallenverzekering behoren – afhankelijk van het product – bijvoorbeeld de vergoeding van reddings- of bergingskosten, kosten voor invaliditeit

Afhankelijk van het product omvatten de prestaties van een particuliere ongevallenverzekering bijvoorbeeld de vergoeding van reddings- of bergingskosten, kosten voor extra uitgaven als gevolg van een handicap of een dagvergoeding voor ziekenhuisopname.

Relatief ongevaarlijk: gymnastiek en atletiek

Ongevallen bij gymnastiek of atletiek hebben gemiddeld genomen vrij lichte gevolgen. Ze staan onderaan de HDI-ongevallenstatistieken. Zo bedragen de gemiddelde kosten van de particuliere ongevallenverzekering van HDI per verzekerd schadegeval ongeveer 2.500 euro. In individuele gevallen kunnen de kosten echter – net als bij andere sporten – vele malen hoger uitvallen, bijvoorbeeld wanneer een sporter blijvende schade oploopt.

Hoog schadepotentieel: paardrijden

Een blik op de bovenkant van de statistieken laat daarentegen zien dat bij paardrijden de sporter van meet af aan een relatief hoog risico loopt. Alleen al een val uit het zadel kan ernstige gevolgen hebben, zelfs als men ‘alleen’ in het zand van de manege terechtkomt. En een val tegen bijvoorbeeld een hindernis vergroot de kans op ernstige gevolgen nog eens extra. Met meer dan 6.000 euro per schadegeval staat paardrijden dan ook op de tweede plaats in de HDI-statistieken van sportongevallen.

Skiën met afstand aan kop

Financieel gezien hebben ongevallen bij het skiën de grootste impact. Met gemiddelde kosten van ongeveer 7.500 euro per verzekerd schadegeval staan ski-ongelukken met afstand aan kop in de statistieken. “Oorzaken voor de hoge kosten bij ski-ongelukken zijn, naast de frequentie van ernstige verwondingen, ook de kosten voor vaak noodzakelijke revalidatiemaatregelen. Maar ook reddingskosten of uitkeringen bij blijvende schade drijven de gemiddelde kosten per schadegeval omhoog”, legt Christoph Kemmner uit. De skisport verslaat andere sporten echter niet alleen wat betreft de kosten van ongevallen. Ook wat betreft de frequentie van ongevallen loopt wintersport voorop: na voetbal staat skisport op de tweede plaats in de statistieken van HDI over sportongevallen.