Onderzoek Mactavish: Pandemie verhoogt cyberrisico’s en aantal cyberschades


Uit nieuw onderzoek van Mactavish komt naar voren dat 41% van de ondervraagde Britse bedrijven gelooft dat het cyberrisico is toegenomen sinds de pandemie en dat ook het aantal bedrijven dat geconfronteerd is geworden met een cyberschade is gestegen. Uit het onderzoek bleek dat 21% van de ondervraagde bedrijven in de afgelopen drie jaar een cybergerelateerde schade heeft geleden, waarvan meer dan twee derde (69%) in de afgelopen 12 maanden.

Eveneens 69% van de bedrijven die in de afgelopen drie jaar door een cyberaanval zijn getroffen, geven aan dat de impact aanzienlijk of zeer significant was. Oplichting via e-mail was de grootste schadevorm: 56% van de bedrijven werd getroffen door een cyberaanval, gevolgd door malware met 31% en gegevensdiefstal met 11%. Aanvallen van binnenuit vormen 9% van de schadeoorzaken en ransomware 8%. Ongeveer 67% van de managers en senior executives maakt zich nu meer zorgen over cyberaanvallen dan drie jaar geleden.

Bruce Hepburn, CEO van Mactavish zei: “Onze onderzoeksresultaten zijn alarmerend omdat ze laten zien dat cyberaanvallen een zeer reële en groeiende bedreiging vormen voor bedrijven. De impact hiervan kan erg groot zijn, waardoor het des te belangrijker is dat werkgevers hiertegen afdoende verzekerd zijn.”

Mactavish waarschuwde eerder dat verschillende gespecialiseerde cyberverzekeringspolissen gebreken vertonen en niet noodzakelijk de dekking bieden die bedrijven nodig hebben. Het identificeerde acht belangrijke zwakke punten in veel cyberverzekeringspolissen, waaronder de dekking die beperkt is tot gebeurtenissen die worden veroorzaakt door aanvallen of ongeoorloofde activiteiten en de uitsluiting van dekking  tegen onopzettelijke fouten of andere vormen van in gebrekestellingen. Mactavish stelt ook dat de dekking voor datalekken en gerelateerde kosten beperkt is en waarschuwt dat enkele van de tekortkomingen met cyberdekking blijven bestaan.

“We hebben eind 2019 gedetailleerd onderzoek gedaan naar de opzet van cyberpolissen en ontdekten dat velen grote tekortkomingen hadden die de dekking die ze aanboden ernstig ondermijnden. Van wat we zien in ons dagelijkse werk, zijn sommige hiervan nog steeds aanwezig. Dit is een gebied waar bedrijven heel goed over moeten nadenken – een kant-en-klaar product biedt misschien   niet de bescherming die ze zoeken, ”aldus   Hepburn.