De jaarwisseling zorgde voor tientallen ernstige verwondingen, blijkt uit gegevens van de Nederlandse Vereniging voor Plastische Chirurgie (NVPC). Plastisch chirurgen hebben in totaal 54 vuurwerkslachtoffers behandeld, een net iets hoger aantal dan vorig jaar. Dit aantal kan de komende dagen nog verder toenemen. ‘We zien een toename van jonge slachtoffers en ook het letsel is ernstiger,’ zegt plastisch chirurg Annekatrien van de Kar.
Van de 54 vuurwerkslachtoffers is 67 % jonger dan 18 jaar. Maar liefst driekwart van de slachtoffers moest een operatie ondergaan om hun verwondingen te behandelen, variërend van botbreuken tot gezichtsletsel, brandwonden en amputaties. In 78% van de gevallen was illegaal vuurwerk de oorzaak van ernstige verwondingen.
Plastisch chirurg dr. Annekatrien van de Kar, zegt een toename te zien van het aantal jonge slachtoffers. Ook is het letsel ernstiger. ‘Twaalf jonge jongens zijn hun hand of een groot deel van hun hand verloren. Deze handamputaties zijn veroorzaakt door explosies van de Cobra 6. De meerderheid van de kinderen steekt het vuurwerk zelf aan. De verwondingen die deze bommen veroorzaken zijn voor kinderen niet te overzien. Dit benadrukt de dringende noodzaak voor betere handhaving van regelgeving en bewustwording rondom veiligheid tijdens de feestdagen. Het is heel zorgelijk dat het voor kinderen mogelijk is om aan dit vuurwerk te komen,’ aldus van de Kar.
De slachtoffers die door plastisch chirurgen uit verschillende ziekenhuizen in Nederland werden behandeld, werden voor het grootste deel rond de jaarwisseling gezien. Toch liep 21 procent van hen het letsel al voor 30 december op.De NVPC blijft aandringen op strenge overheidsmaatregelen in reactie op deze vuurwerkletsels. Volgens de NVPC onderschatten velen nog steeds de ernst van vuurwerkletsels en is het hoog tijd dat de overheid consumentenvuurwerk verbiedt en alles in het werk stelt om illegaal vuurwerk aan te pakken.

Voor 105 miljoen euro aan vuurwerk gekocht, iets minder dan in 2022
Nederlanders hebben dit jaar voor zo’n 105 miljoen euro aan vuurwerk aangeschaft in eigen land, schat de Belangenvereniging Pyrotechniek Nederland (BPN). Dat is iets minder dan vorig jaar, toen een recordomzet van 110 miljoen euro werd behaald.
Eind 2023 mocht er in ruim 900 winkels vuurwerk worden verkocht worden. Oudejaarsdag is dit jaar geen verkoopdag omdat het op een zondag valt.Volgens de belangenvereniging is er iets minder aan zogenoemd F1-vuurwerk verkocht. Dit is de lichtste categorie vuurwerk, zoals sterretjes, knalerwten en kleine fonteintjes, die het gehele jaar mogen worden afgestoken. De verkoop van het vuurwerk in de categorie F2 (onder meer cakes, compoundboxen, grondbloemen en fonteintjes) is gelijk gebleven.
Vuurwerk kopen in Duitsland
BPN verwacht desondanks dat er dit jaar meer vuurwerk de lucht in gaat dan vorig jaar. Dat komt met name omdat er naar schatting voor 10 miljoen euro extra aan vuurwerk is gekocht in Duitsland. Volgens de belangenvereniging is dat meer dan ooit.
Nederlanders in Duitsland in de rij voor vuurwerk: ‘Heb geen weegschaal bij me’
Eerder werd bekend dat de politie dit jaar veel minder illegaal vuurwerk in beslag heeft genomen dan anders. Dat komt vooral doordat er geen megavangsten zijn gedaan, zoals in de afgelopen jaren.In totaal nam de politie dit jaar ruim 60.000 kilo vuurwerk in beslag in Nederland. In 2022 was dat 110.000 kilo en het jaar ervoor zelfs 205.000 kilo.
.