Bijna de helft (45%) van het wereldwijd uitgekeerde bedrag aan aansprakelijkheidsclaims is toe te schrijven aan twee oorzaken: enerzijds defecte producten c.q. slecht geleverde werkzaamheden of diensten (23%), op de voet gevolgd door aanvaringen/aanrijdingen/crashes (22%) en menselijke fouten (19%). Dat valt op te maken uit het recent verschenen Global Claims Review van Allianz, dat is gebaseerd op de analyse van ruim 100.000 aansprakelijkheidsclaims in de periode 2011-1016 met een totale schadelast van € 8,85 miljard euro, hetgeen neerkomt op een gemiddeld schadebedrag per claim van € 88.408. Meer dan 80% van alle uitgekeerde schades zijn toe te schrijven aan slechts tien schadeoorzaken. Naast de genoemde drie zijn dat accidental natural/damage (6%), verschuivende of vallende objecten (slips & falls, ook 6%), water-, brand- en rookschade (3%), schade aan de (milieu)omgeving, natural hazards natuurrampen (2%), vandalisme/terrorisme (1%) en property-schade (1%).
In een toelichting op de uitkomsten van het rapport, stelt Allianz: “Aansprakelijkheidsrisico’s voor bedrijven kunnen verder toenemen als gevolg van een groot aantal oorzaken, waaronder third parties, producten, (milieu)omgeving, de sterk toenemende wereldwijde verbondenheid en de alsmaar groeiende nieuwe technologie. Hoewel de verbeteringen in riskmanagement en veiligheidsregelgeving leiden tot een geleidelijke reductie in het aantal incidenten als slips &falls, ongevallen en werkplaatsletsels in ontwikkelde markten, is er een groeiende potentie voor grote aansprakelijkheidsclaims die niet alleen complexer worden maar ook in omvang toenemen. Zo is het aantal miljardenclaims meer gemeengoed geworden en blijven deze niet langer beperkt tot de VS en Europa.
Trends
Daar waar het aantal schades door defecte producten c.q. slecht geleverde werkzaamheden of diensten (23%) een stijgende lijn vertoont en de afhankelijkheid van supply chains kan leiden tot grotere schadeclaims, laat het aantal ongelukken door aanvaringen/aanrijdingen/crashes een tegenovergestelde ontwikkeling zien. Hoewel slechts één procent van alle door verzekeraars ontvangen schadeclaims voortvloeien uit menselijke fouten, zorgen zij voor 19% van de totale schadelast. Verder scherpen nationale toezichthouders hun wet- en regelgeving aan, waardoor organisaties en hun directies meer verantwoordelijk voor de gevoerde activiteiten, terwijl ook de meer consumentbeschermende wet- en regelgeving in veel landen een risicoverhogend effect met zich meebrengen, evenals de claimbewuster geworden consument in met name landen als China, Singapore en Japan.
Andere schadetrends die in het rapport worden opgevoerd zijn de grotere en complexer wordende milieuaansprakelijkheidsclaims en de opkomst van het cyberrisico en massaclaims. Ook de voortschrijdende technologische ontwikkelingen worden verwacht een grote verandering met zich mee te brengen op het gebied van aansprakelijkheidsclaims, zoals de opkomst van zelfrijdende auto’s, 3D-printing en de deeleconomie.











