Bestuurders en commissarissen (D&O) die in Duitsland actief zijn, registreerden in 2025 opnieuw een stijging van het aantal claims. Dit blijkt uit de meest recente D&O-bedrijfsstatistieken van de Duitse verzekeraarsorganisatie GDV. Volgens het rapport steeg het aantal D&O-claims in 2025 met 13% tot circa 3.000. Het gemiddelde schadebedrag bedroeg ongeveer € 113.400. Hoewel dit iets lager was dan het jaar ervoor, ligt het nog steeds aanzienlijk boven het langetermijngemiddelde.
Volgens de meest recente D&O-statistieken van het Duitse Verbond van Verzekeraars steeg de schadelast in boekjaar 2025 met 15,6% tot € 342 miljoen. De premie-inkomsten daalden daarentegen licht met 1,1% tot € 491 miljoen. Hierdoor steeg de schaderatio voor het boekjaar met 13 procentpunten tot 69,7%. Ook het aantal polissen bleef stijgen. Eind 2025 waren er circa 107.300 D&O-polissen van kracht, 6,6% meer dan in het voorgaande jaar. Het aantal schadeclaims groeide dus opnieuw sneller dan het aantal polissen. De schadefrequentie steeg naar 28 claims per 1.000 polissen.
GDV benadrukt dat D&O-verzekeringen een klassieke langlopende verzekeringstak zijn waarbij er meerdere jaren kunnen verstrijken tussen een claim en de uiteindelijke afwikkeling ervan.” De schaderatio’s fluctueren dan ook aanzienlijk van jaar tot jaar. Gedreven door grote schadeclaims verslechterde het schikkingsresultaat in 2025 aanzienlijk. Voor het eerst sinds 2021 deed zich een liquidatieverlies voor. De schaderatio na liquidatie steeg daarmee naar 105,8%, het hoogste cijfer in de afgelopen tien jaar.
Economische situatie verhoogt aansprakelijkheidsrisico’s
Een belangrijke oorzaak van D&O-claims zijn de economische problemen van bedrijven. Vooral in een periode waarin veel bedrijven onder aanzienlijke kosten- en aanpassingsdruk staan, kunnen beslissingen van directieleden en bestuursleden later aanleiding geven tot aansprakelijkheidsclaims.
Het aantal faillissementen van bedrijven steeg opnieuw in 2025. Volgens het Federaal Bureau voor de Statistiek werden meer dan 24.000 faillissementen geregistreerd, ruim tien procent meer dan in het voorgaande jaar. Hiermee bereikte het aantal faillissementen het hoogste niveau sinds 2014. In de eerste helft van 2026 werd een verdere stijging van 6,7% ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar geregistreerd. Deze trend wijst op een waarschijnlijke verdere stijging.
In faillissementsprocedures onderzoeken curatoren regelmatig of eerdere managementbeslissingen tot persoonlijke aansprakelijkheid hadden kunnen leiden. Daarnaast ontstaan er nieuwe aansprakelijkheidsrisico’s door de toenemende eisen op het gebied van compliance, gegevensbescherming, informatiebeveiliging en duurzaamheid. “Voor managers wordt het daarom steeds belangrijker om risico’s vroegtijdig te identificeren, beslissingen transparant te documenteren en wettelijke vereisten binnen het bedrijf te implementeren”, aldus het rapport.
GDV schat de totale D&O-markt op circa € 920 miljoen.
Dertig D&O-verzekeraars namen deel aan de huidige GDV-statistieken. Hun marktaandeel zal naar verwachting circa 78% bedragen van de D&O-premie-inkomsten van bij de GDV aangesloten verzekeraars. Gebaseerd op de gerapporteerde € 491 miljoen, resulteert dit in een premievolume van circa € 633 miljoen voor GDV-verzekeraars. Inclusief D&O-verzekeraars die geen GDV-lid zijn, zal het totale marktvolume van binnenlandse directe verzekeringen naar verwachting circa € 920 miljoen bedragen in 2025










