Geopolitiek, natuurrampen en AI zijn enkele van de belangrijkste kwesties waarmee Aziatische verzekeraars in 2026 te maken krijgen, aldus branche-experts. Geopolitiek behoorde tot de belangrijkste risico’s die begin 2025 werden geïdentificeerd, en dit is achteraf gezien een vooruitziende blik gebleken, aangezien de regering-Trump het wereldwijde geopolitieke landschap heeft veranderd en aanzienlijke onzekerheid in de wereldhandel, aldus Steve Tunstall, secretaris-generaal van de Pan-Asia Risk and Insurance Management Association, in een interview met S&P Global Market Intelligence.
“Er zijn veel risico’s die niet gemakkelijk kunnen worden afgedekt in de toeleveringsketen en logistiek”, aldus Tunstall. “Dus ik denk dat we wereldwijd zien dat veel organisaties een stapje terug doen wat betreft investeringen, een stapje terug doen wat betreft potentiële snelle groei.” Geopolitieke spanningen hebben ook de positie van China in de internationale handel versterkt, iets waar verzekeraars rekening mee moeten houden.
Toeleveringsketens zullen in 2026 blijven diversifiëren, net als de zoektocht naar nieuwe afzetmarkten, schreef Simon Wong, analist bij S&P Global Ratings, in een rapport. Meer Chinese bedrijven kijken naar het buitenland, aldus Wong, die een sterke toename van de handel tussen China en het mondiale Zuiden heeft waargenomen. De Chinese export naar deze regio’s is sinds 2015 verdubbeld en China verkoopt nu ruim 50% meer aan het mondiale Zuiden dan aan de VS en West-Europa samen.
Er is een kans voor internationale verzekeraars om Chinese bedrijven te helpen die naar het buitenland willen, zei Tunstall, eraan toevoegend dat ze mogelijk moeten concurreren met hun Chinese tegenpartijen.” Het grootste probleem waar verzekeraars mee te maken hebben, is hoe ze met China als land moeten omgaan, en daarbinnen met de individuele organisaties waarmee ze zaken willen doen. Over het algemeen denk ik dat het een complex geheel is, en ik denk niet dat internationale verzekeraars op dit moment voldoende doen om de potentiële kansen of bedreigingen van deze ingrijpende verandering aan te pakken.”

Natuurrampen
Azië werd in 2025 opnieuw getroffen door verschillende natuurrampen. Langdurige stormen veroorzaakten eind november overstromingen en aardverschuivingen in Indonesië, Thailand, Vietnam en Maleisië; de zware tropische storm Wipha trok in juli over het noorden van de Filipijnen, Hongkong en Macau; een zware aardbeving in Myanmar beschadigde eigendommen in buurlanden Thailand en Laos; en eerder dat jaar braken er ook bosbranden uit in Zuid-Korea en Japan. Ook Australië werd in 2025 getroffen door meerdere natuurrampen.
Ondanks ruime capaciteit blijven de schades door natuurrampen in de regio wijzen op een aanzienlijke mate van onderverzekering. De totale economische verliezen als gevolg van natuurrampen in de Aziatisch-Pacifische regio bedroegen in 2025 minstens $ 76 miljard, maar slechts iets meer dan $ 7 miljard van deze schades werd gedekt door verzekeringen, aldus het meest recente Climate and Catastrophe Insight-rapport van Aon PLC.
De verzekeringskloof is in Zuidoost-Azië nog veel groter.
De verzekeringsdekkingskloof vormt zowel een uitdaging als een kans om de verzekeringsdekking te verbreden door middel van gerichte strategieën, met Dr. Kao Kim Hourn, secretaris-generaal van de Associatie van Zuidoost-Aziatische Staten (ASEAN), tijdens de ASEAN Insurance Summit in november 2025.In 2023 bedroeg de totale verzekeringspenetratie in ASEAN slechts 3,2% van het BBP, vergeleken met een wereldwijd gemiddelde van 7,0%, merkte Hourn op.

Risico’s van AI
Een ander belangrijk thema voor Aziatische verzekeraars in 2026 is AI, inclusief de bijbehorende risico’s en kansen. AI was een belangrijk gespreksonderwerp tijdens de Singapore International Reinsurance Conference 2025, waar panelleden de zorgen wegnamen dat AI banen zou elimineren en de risico’s bespraken die gepaard gaan met de invoering van AI.
Naast het mogelijke verdwijnen van bepaalde functies, heeft de groei van AI het voor zowel organisaties als individuen moeilijker gemaakt om “feiten van fictie te onderscheiden”, aldus Tunstall. Hij voegt eraan toe: “We beginnen pas net de gevolgen hiervan te zien, met name op het gebied van cyberbeveiliging.”
AI kan ook leiden tot onwettige vooroordelen of discriminatie, volgens Romain Paserot, plaatsvervangend secretaris-generaal en hoofd kapitaal en financiële stabiliteit bij de International Association of Insurance Supervisors (IAIS). De toenemende afhankelijkheid van persoonsgegevens in de processen van AI roept aanzienlijke zorgen op over privacy en veiligheid, voegde hij eraan toe. Bovendien kunnen bepaalde AI-systemen in dynamische omgevingen onvoorspelbare resultaten opleveren die de financiële gezondheid en stabiliteit in gevaar brengen.
In haar meest recente rapport over de wereldwijde verzekeringsmarkt stelt IAIS dat de toepassing van AI in de processen van verzekeringsmaatschappijen de klantretentie kan verhogen door middel van gepersonaliseerde interactie, de kosten kan verlagen door efficiëntere polisadministratie en schadeafhandeling, en de risicoselectie en prijsstelling kan verbeteren. Andere toepassingen zijn onder meer externe chatbots, fraudedetectie en klachtenafhandeling.
Lucy Wong, adviseur bij het BIS Innovation Hub Hong Kong Centre, merk op dat toezichthouders een diepgaand begrip van AI moeten verwerven om weloverwogen beleidsbeslissingen te kunnen nemen. Talentontwikkeling en bijscholing in de publieke en private sector zijn cruciaal voor effectieve regulering van AI, voegt ze eraan toe.
Beursintroducties
De beursintroductieactiviteit in Azië zou in 2026 kunnen toenemen nadat meerdere bedrijven het afgelopen jaar plannen voor een beursgang hebben aangekondigd.
In India wordt een beursgang van SBI General Insurance Co. Ltd. overwogen, terwijl de digitale verzekeraar ACKO General Insurance Ltd. plannen voor een beursgang heeft aangekondigd. HDFC ERGO General Insurance Co. Ltd. en verschillende andere verzekeraars zouden begin 2025 beursintroductieplannen hebben ingediend.
De beursnotering van FWD Group Holdings Ltd. in 2025, en de koersontwikkeling in 2026, zouden een voorbode kunnen zijn voor verdere beursnoteringen in Hongkong, schreef Lukas Muehlbauer, researchmedewerker bij IPOX Schuster, in een e-mail aan S&P Global Market Intelligence.
De kapitaalmarkt van Hongkong heeft in 2025 een sterk herstel doorgemaakt en “uitzonderlijk goed gepresteerd”, aldus een rapport van PwC Hongkong. Er waren 119 beursnoteringen in het voorgaande jaar, een stijging van 68% ten opzichte van 2024. Deze trend zal naar verwachting in 2026 doorzetten, waarbij de IPO-opbrengsten naar verwachting HK$ 350 miljard zullen bereiken.
De “zuidwaartse” IPO-markt is de afgelopen maanden versneld en een aanzienlijk volume zal waarschijnlijk afkomstig zijn van verzekeraars op het vasteland die een dubbele H-aandelennotering nastreven.De eerste grote Aziatische verzekeringsbeursnotering voor 2026 zal waarschijnlijk Chubb Insurance Malaysia Bhd. zijn, na de indiening van het IPO-prospectus in november, voegt Muehlbauer toe.
Vooruitzichten per segment
De groei in de levens- en schadeverzekeringssegmenten in Azië-Pacific zal in de meeste markten in 2026 waarschijnlijk afnemen, volgens een rapport van Fitch Ratings. Het ratingbureau handhaafde een neutrale prognose voor de verzekeringssector in de regio, verwijzend naar de robuuste prestaties en sterke solvabiliteitsbuffers in de meeste markten.
Levensverzekeraars in de regio zullen prioriteit blijven geven aan kwalitatieve groei en productwinstgevendheid. Schadeverzekeraars zullen zich richten op een gedisciplineerd acceptatiebeleid. Fitch verwacht dat schadeverzekeraars in 2026 zullen profiteren van lagere herverzekeringsprijzen.
Het Deloitte Insurance Outlook-rapport voor 2026 verwacht dat de premiegroei wereldwijd zal vertragen in de segmenten schadeverzekeringen, levensverzekeringen en lijfrenten, en groepsverzekeringen. Het rapport voorspelt een groei van 2,5% in de premies voor schadeverzekeringen in Azië-Pacific, vergeleken met 2,9% in 2024 en een geschatte 2,1% in 2025. De groei van de premies voor levensverzekeringen in de regio zal naar verwachting verbeteren tot 1,1% in 2026, een stijging ten opzichte van een geschatte 0,4% in 2025 en een daling van 1,0% in 2024.
Op de lange termijn verwacht Deloitte dat de premies in het segment levensverzekeringen jaarlijks met 5,3% zullen stijgen tot en met 2053, gedreven door een sterke vraag in China, India en Zuidoost-Azië.
De cyberverzekeringsmarkt in Azië, waar de marktpenetratie zich nog ontwikkelt, behoort volgens een marktvooruitzichtenrapport voor 2026 van S&P Global Ratings tot de markten met het grootste groeipotentieel op de korte tot middellange termijn. Primaire cyberverzekeraars in Azië-Pacific realiseerden de afgelopen vijf jaar enkele van de hoogste samengestelde jaarlijkse groeipercentages in bruto premie-inkomsten, namelijk 36%, alleen overtroffen door Latijns-Amerikaanse verzekeraars met 62%.
Ook S&P Global Ratings geeft aan dat de vraag naar overdracht van langlevenrisico’s en kapitaalbeheer groeipotentieel biedt voor de levensherverzekeringsmarkt in delen van Azië waar de verzekeringsdekking lager is.In de meest recente update van de herverzekeringssector in Azië-Pacific (oktober 2025) stelde het ratingbureau dat herverzekeraars in de regio in 2026 een bescheiden en ongelijkmatige groei in bruto premie-inkomsten zullen zien, te midden van externe onzekerheden. Deze groei wordt gedreven door concurrerende prijzen als gevolg van ruime capaciteit, dalende tarieven en een economische vertraging.











