Onderzoek Previsico:  minder dan 30% Britse bedrijven voorbereid op toenemende gevolgen overstromingen als gevolg van klimaatverandering

Er bestaat een duidelijke kloof  tussen het bewustzijn van overstromingsrisico’s en de daadwerkelijke paraatheid bij bedrijven in het Verenigd Koninkrijk. Dat is een van de uitkomsten uit het  ‘2025 State of Flood Resilience’ -rapport, dat werd gelanceerd tijdens het live-evenement bij Lloyd’s, ‘The next big wave: tackling flood risks in an age of climate change.

Het rapport, gebaseerd op inzichten van meer dan 100 senior leiders en risicoprofessionals, roept op tot onmiddellijke en gecoördineerde actie om overstromingsbestendigheid op te bouwen in het licht van steeds frequentere en ernstigere weersomstandigheden als gevolg van klimaatverandering.

Jonathan Jackson, CEO van Previsico, verklaart: “Overstromingen zijn niet langer een verre mogelijkheid – het is een huidige en groeiende realiteit. Nu extreme weersomstandigheden steeds vaker voorkomen, is het van cruciaal belang dat we de gevolgen van overstromingen herkennen, ons eraan aanpassen en ons erop voorbereiden. Dit rapport laat zien dat het bewustzijn weliswaar toeneemt, maar dat zinvolle actie achterblijft. We moeten de kloof tussen kennis en veerkracht dichten.”

De belangrijkste bevindingen uit het rapport zijn:

  • 43% van de bedrijven heeft al te maken gehad met overstromingen, maar slechts 29,76% heeft een actieplan tegen overstromingen, wat een ernstige kloof in paraatheid blootlegt.
  • Slechts 8,16% voelt zich uiterst zelfverzekerd in het omgaan met een overstroming, en slechts 12% zegt in het algemeen goed voorbereid te zijn op extreem weer.
  • 87% maakt zich zorgen over overstromingen door oppervlaktewater, het meest onvoorspelbare en schadelijkste type, maar 65% beschikt niet over een waarschuwingssysteem om hierop te reageren.
  • Bedrijven noemen bedrijfscontinuïteit (51%) en gezondheid en veiligheid (26,5%) als belangrijkste punten van zorg – dit benadrukt de dringende noodzaak om te handelen voordat een ramp toeslaat.
  • Ondanks het groeiende risico maakt 93% geen gebruik van parametrische verzekeringen om de financiële risico’s te managen, waardoor ze snellere, op triggers gebaseerde hersteloplossingen mislopen.

Een groot aantal deskundige panelleden spraken over  de gevolgen van klimaatverandering en de bevindingen van het rapport. Het panel bestond onder andere uit de bekende TV presentator en natuurbeschermer Chris Packham, Head of Food System Transformation bij milieu-ngo WRAP, Estelle Herszenhorn en UK Strategy Director bij Equans, Karl Limbert.

Chris Packham – TV presentator en natuurbeschermer,:  “We zijn een enorm vindingrijke, intelligente, flexibele en creatieve soort. We zijn ons nu bewust van de schade die we aanrichten en daar moeten we iets aan doen. De gevolgen van overstromingen zijn aanzienlijk en breed. Overstromingen overweldigen onze infrastructuur en hebben gevolgen voor onze landbouw… Ik zie de klimaatafbraak elke keer als ik door mijn raam naar buiten kijk.”

Jackson voegt eraan toe: “Met de juiste strategieën – overstromingsplannen, vroegtijdige waarschuwingen en innovatieve verzekeringsoplossingen – kan tot 70% van de schades worden beperkt. We dringen er bij verzekeraars en verzekerden op aan om nu in actie te komen. Het gaat er niet langer om of je wordt getroffen, maar wanneer.”

👉 Download the full report here.