Dit jaar zal de Nederlandse financiële services-sector (FS) naar verwachting blijven veranderen door digitale transformatie, nieuwe regelgeving en veranderende verwachtingen van de klant. Deze veranderingen scheppen een uniek klimaat voor fusies en overnames (M&A) in de sector, met kansen voor zowel strategische spelers als private equity, zo blijkt uit een onderzoek van PwC
Nederlandse banken investeren fors in technologie om ervaringen van klanten te verbeteren en operationele efficiëntie te verhogen. Daarbij gaan ze strategische allianties aan met Fintech-bedrijven om concurrerend te blijven. De Europese bankconsolidatie verloopt traag, ondanks de steun van de Europese Centrale Bank (ECB). ABN AMRO heeft afgelopen jaar wel succes geboekt met overnames, zoals met Bux. Ook heeft het haar vermogensbeheeractiviteiten in Duitsland geconsolideerd, met de overname van Hauck Aufhäuser Lampe.
Intermediairmarkt
De markt voor verzekeringstussenpersonen ziet meer consolidatie door strategische en private-equity-investeerders. Dit resulteert in grotere spelers met toegankelijke onlineplatforms en verschillende verzekeringsproducten. Ook de levensverzekeringenmarkt consolideert, gestimuleerd door efficiënter beheer van run-off levensportefeuilles, zoals de recente joint venture tussen Achmea Life en Lifetree.
Banken versterken hun vermogensbeheer om distributiecapaciteiten te versterken. Private equity (PE) toont ook interesse in de consolidatie van kleinere Nederlandse vermogensbeheerders, vergelijkbaar met andere Europese markten. Een voorbeeld is de overname van IBS Capital door Blackfin. In 2024 daalde het aantal deals in de FS-sector met twintig procent ten opzichte van 2023. Wereldwijd was de daling 13 procent. De tweede helft van 2024 liet een herstel van de dealwaarde zien, dankzij grotere Nederlandse deals. Denk aan de overname van Beequip door Apollo (1,4 miljard euro) en de joint venture tussen Achmea Life en Lifetree (3,5 miljard euro).
Wilbert van den Heuvel, Financial Services deals leader PwC Nederland: “De financiële sector onderkent de noodzaak tot consolidatie en digitalisering, waardoor schaalgrootte plaatsvindt en klantervaring en operationele efficiëntie verbeteren. Deze dynamiek zal de komende jaren de sector blijven bepalen.”
CEO-inzichten in de FS-sector
Nederlandse CEO’s in de financiële sector moeten navigeren door een complex landschap van macro-economische onzekerheid, inflatie en cyberrisico’s. Deze ontwikkelingen zetten hen aan tot herziening van hun bedrijfsmodellen, aanpassing van langetermijnstrategieën en een versnelde digitale transitie.
PwC’s 28e CEO Survey bevestigt deze trend. Veel CEO’s in de verzekeringssector noemen cyberrisico’s als hun grootste zorg, vaker dan gemiddeld wereldwijd. Vermogensbeheerders uiten zorgen over macro-economische schommelingen en inflatie, een trend die wereldwijd zichtbaar is. Banken en kapitaalmarkten delen deze zorgen. Hierdoor krijgt digitale transformatie steeds meer prioriteit, wat de M&A-dynamiek in de sector aanwakkert. In alle deelgebieden wordt bovendien steeds vaker (Gen)AI-technologie ingezet om efficiëntie en winstgevendheid te verhogen.
‘Verwachtingen voor de Financiële Services sector in 2025
In 2025 zal M&A-activiteit naar verwachting worden gestimuleerd door de vorming van platforms en verdere consolidatie. Europese banken blijven fusies onderzoeken waarvan de timing onzeker is, terwijl binnenlandse fusies van banken en verzekeraars spaarzaam zullen voorkomen. Buitenlandse investeerders drijven de consolidatie in de Nederlandse verzekeringsbemiddelingsmarkt voort. Vermogensbeheerders zoeken samenwerking om nieuwe markten te betreden en hun klantenbestand uit te breiden.
Private equity bedrijven zullen interesse tonen in verzekeringstussenpersonen, en in verzekeringen en vermogensbeheer. Ze zoeken verzekeraars om hun vermogensbeheercapaciteiten te benutten, en richten zich op waardecreatie door consolidatie. Technologische transformatie zal ook M&A aanjagen. We verwachten verdere consolidatie en platformvorming, omdat nieuwe technologieën worden ingezet om de efficiëntie en klantbetrokkenheid te verbeteren. Van den Heuvel : We verwachten voortdurende consolidatie, wijzigingen van de regelgeving en technologiegedreven transacties in de financiële sector, terwijl bedrijven navigeren door macro-economische schommelingen en cyberrisico’s.