WTW: Afwezigheid van grote schades maakt weg vrij voor concurrerende premies in energieverzekeringssector

 

Na jaren van moeilijke marktomstandigheden te hebben doorstaan, beginnen de cycli van de (her)verzekeringsmarkt voor property- en bedrijfsschades te keren volgens de Power Market Review van  WTW.

Terwijl kleinere schades een constante blijven in de energiesector, zal de afwezigheid van grotere schades in 2023 en 2024 naar verwachting leiden tot meer concurrerende premies voor property en bedrijfsschade. De internationale aansprakelijkheidsmarkt is ook gestabiliseerd met een kleine toename in capaciteit en zachtere marktomstandigheden, wat leidt tot meer concurrentie en neerwaartse druk op de premies

De belangrijkste conclusies van het onderzoek zijn onder andere:

 

  • De vraag naar elektriciteit neemt toe naarmate de wereldwijde elektrificatie exponentieel groeit. Om bij te blijven, wordt de levensduur van energiecentrales verlengd. Bedrijven zullen (her)verzekeraars moeten voorzien van een onderhoudsstrategie met duidelijke aanpassingen om de verouderende activa op te vangen.
  • Er is een groeiende vraag naar groenere portefeuilles in aansprakelijkheid, maar evoluerende technologieën brengen inherente risico’s met zich mee: het onderscheid tussen bewezen en onbewezen technologieën blijft bestaan. Een toenemende afhankelijkheid van intermitterende, weersafhankelijke energiebronnen vraagt om flexibelere netten en optimalisatie van bedrijfssystemen.
  • Transmissiesysteembeheerders (TSO’s) worden uitgedaagd door de overgang naar een gecentraliseerd en grootschalig elektriciteitsnet dat overgaat in een net met veel zonne- en windenergie en waterkracht. Het potentieel voor knelpunten in de transmissie neemt toe, nu opwekkingsactiva zich verder van de belastingscentra bevinden en in nieuwe regio’s met een beperkte transmissie-infrastructuur.
  • Beleggingen met blootstelling aan steenkool en/of natuurbranden worden nog steeds kritischer bekeken, net als beleggingen met een aanzienlijke blootstelling aan de VS. Thermische energie zal voor de meeste landen de kern blijven vormen van de strategie voor basislastlevering.

Rupert Mackenzie Head of Global Natural Resources bij  WTW:  “Om vooruitgang te boeken in een zachter worden verzekeringsmarkt is hernieuwde aandacht nodig voor de juiste waarderingen, investeringen in risk-engineering voor verouderende activa en het managen van volatiliteit in de toeleveringsketen door middel van noodplannen. (Her)verzekeraars zullen moeten leunen op de specialistische kennis van energiebedrijven over hun activiteiten en technologieën om hun risico’s echt te begrijpen en oplossingen te vinden die commercieel redelijk zijn. Energiebedrijven worden aangemoedigd om hun risico’s transparant te presenteren, zodat de (her)verzekeringsmarkten inzicht krijgen in de technologieën en risicocontroles om de juiste dekking te kunnen bieden. Nu de markt een nieuwe fase ingaat, is het van essentieel belang dat deze aanpak goed wordt gevolgd om de kansen ten volle te benutten. Hoe beter de markt de activiteiten van de klant begrijpt, hoe nauwkeuriger en flexibeler de oplossingen kunnen zijn.”