AXA Partners Benelux: Autopech tijdens autovakantie: één op de drie is vermijdbaar

De zomermaanden komen eraan en dat betekent dat de wegen richting het zuiden weer volstromen met toeristen. AXA Partners Benelux heeft in juli en augustus 2025 bijna 15.000 bestuurders met pech geholpen, en dat terwijl een groot deel voorkomen had kunnen worden. Volgens cijfers van AXA Partners Benelux zou zo’n 25 tot 30% van de pechgevallen vermeden kunnen worden met de juiste preventieve maatregelen. Vooral tijdens de zomermaanden lopen bestuurders onnodig risico door een gebrek aan voorbereiding.
In 2025 behandelde AXA Partners Benelux ruim 85.000 cases van motorpech, goed voor gemiddeld 233 interventies per dag. Elk jaar opnieuw zijn het dezelfde periodes die het hoogst aantal gevallen van motorpech vertonen: de zomermaanden (juli en augustus) en de wintermaanden (november, december en januari).
In juli en augustus vorig jaar behandelde AXA Partners Benelux in totaal 14.628 pechgevallen. Waar over het hele jaar gemiddeld 15% van de pechgevallen buiten de landsgrenzen plaatsvindt, piekt dat in de zomer naar 30%. Hoewel Luxemburg doorheen het jaar de meest voorkomende buitenlandse bestemming is voor Belgen met pech, neemt Frankrijk in de zomermaanden die koppositie over. Nederland en Duitsland, die doorheen het jaar na Luxemburg en Frankrijk respectievelijk de derde en vierde plaats bezetten, zien in de zomer Spanje hen voorbijgaan. Ook Italië kent een opvallende zomerpiek: zowat de helft van alle jaarlijkse pechgevallen daar concentreert zich in de maanden juli en augustus.
Minder ongevallen, meer technische pannes tijdens de zomer
Opvallend is dat het in de zomer significant minder vaak om ongevallen gaat. In juli en augustus 2025 was 24% van de interventies het gevolg van een verkeersongeval. De overgrote meerderheid van de oproepen betrof dus technische mankementen, vaak verergerd door hitte en lange afstanden.
De top vijf van de meest voorkomende oorzaken van zomerpech:
1.       Platte batterij (hitte versnelt de slijtage van een accu);

2.      Platte band (in minder dan 30% van de gevallen is er een reservewiel aanwezig);

3.      Vermogensverlies of oververhitting bij lange ritten;

4.      Ongewone geluiden die te lang genegeerd worden;

5.      Brandende waarschuwingslampjes.

Meer autovakanties in 2026
AXA Partners Benelux verwacht dat de zomerdrukte op de weg nog groter zal zijn dan anders. Door de aanhoudende geopolitieke onzekerheid en de hogere prijzen van vliegtuigtickets kiezen meer Belgen voor een vakantie dicht bij huis. Vooral in Frankrijk en Spanje wordt een flinke stijging verwacht. Hierdoor zullen er heel wat reizigers met de wagen op pad zijn die normaal voor het vliegtuig kiezen, en dus minder vertrouwd zijn met de uitdagingen van zo’n lange autorit.
Wie met de wagen op vakantie vertrekt, onderschat vaak hoe zwaar lange ritten en hoge temperaturen zijn voor een voertuig. Nochtans kunnen eenvoudige maatregelen het verschil maken tussen zorgeloos vertrekken of stranden langs de snelweg”, zegt Geertrui Van Camp, Chief Operating Officer bij AXA Partners. “Elke zomer zien we dan ook hetzelfde patroon terugkomen en moeten we vaststellen dat één op de drie pannes vermeden had kunnen worden met een eenvoudige controle voor vertrek. Zeker dit jaar, nu ook veel mensen met de wagen vertrekken die anders voor langere afstanden voor het vliegtuig kiezen, willen we die boodschap extra hard laten klinken.”